| Manufacturer Part Number: | BUK9575-55A,127 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET N-CH 55V 20A TO220AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BUK9575-55A,127 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BUK9575-55A,127 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | EOL 30/Dec/2015 | |
| PCN Part Status Change | Automotive TO-220AB Devices Future EOL 23/Oct/2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | TrenchMOS™ | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Logic Level Gate | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 55V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 20A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 68 mOhm @ 10A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 2V @ 1mA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | - | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 643pF @ 25V | |
| Power - Max | 62W | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220AB | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BUK9575-55A,127 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BUK9575-55A,127 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of BUK9575-55A,127 is new and unused, you can buy BUK9575-55A,127 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BUK9575-55A,127.
| SS1P3-E3/85A | DIODE SCHOTTKY 30V 1A DO220AA | SS1P3-E3/85A.pdf | |
| BZX84B13-G3-08 | Zener Diode 13V 300mW ±2% Surface Mount SOT-23-3 | BZX84B13-G3-08.pdf | |
| AOK40B65M3 | IGBT 650V 80A 300W Through Hole TO-247 | AOK40B65M3.pdf | |
| XC2797X200F100LABKXUMA1 | C166SV2 XC27x7X Microcontroller IC 16/32-Bit 100MHz 1.6MB (1.6M x 8) FLASH 176-LQFP (24x24) | XC2797X200F100LABKXUMA1.pdf | |
| TSXPC860SRVZQU66D | PowerPC Microprocessor IC - 1 Core, 32-Bit 66MHz 357-PBGA (25x25) | TSXPC860SRVZQU66D.pdf | |
| PI5A4624TEX | 1 Circuit IC Switch 2:1 900 mOhm SOT-23-6 | PI5A4624TEX.pdf | |
| THS3111ID | Current Feedback Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | THS3111ID.pdf | |
| 74LVCH32374AEC,551 | IC D-TYPE POS TRG QUAD 96LFBGA | 74LVCH32374AEC,551.pdf | |
| SN74S374NSRE4 | IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SO | SN74S374NSRE4.pdf | |
| MT28F640J3RG-115 MET | IC FLASH 64MBIT 115NS 56TSOP | MT28F640J3RG-115 MET.pdf | |
| ISL21009DFB850Z | Series Voltage Reference IC ±0.16% 7mA 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | ISL21009DFB850Z.pdf | |
| L6712AQ | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 36-VFQFPN (6x6) | L6712AQ.pdf | |
| MP28248GD-P | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.815V 1 Output 3A 12-TFQFN, Exposed Pad | MP28248GD-P.pdf | |
| MAX8860EUA30+T | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed or Adjustable 1 Output 3V, 1.25 V ~ 6.5 V 300mA 8-uMAX | MAX8860EUA30+T.pdf | |
| HCS101T/SN | Fixed Code Encoder IC Remote Control 8-SOIC | HCS101T/SN.pdf |