| Manufacturer Part Number: | CLL4746A TR |
|---|---|
| Manufacturer: | Central Semiconductor Corp |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 10510 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 18V 1W ±5% Surface Mount MELF |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CLL4746A TR Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CLL4746A TR | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | CLL4728A thru CLL4764A - Zener Diodes | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Central Semiconductor Corp | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 18V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 20 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 13.7V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-213AB, MELF | |
| Supplier Device Package | MELF | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CLL4746A TR | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CLL4746A TR is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Central Semiconductor Corp all series components. The condition of CLL4746A TR is new and unused, you can buy CLL4746A TR Central Semiconductor Corp with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CLL4746A TR.
| RS3DHE3/57T | Diode Standard 200V 3A Surface Mount DO-214AB, (SMC) | RS3DHE3/57T.pdf | |
| BZV55-C24,135 | Zener Diode 24V 400mW ±5% Surface Mount SOD-80C | BZV55-C24,135.pdf | |
| SMAJ5941CE3/TR13 | Zener Diode 47V 3W ±2% Surface Mount DO-214AC (SMAJ) | SMAJ5941CE3/TR13.pdf | |
| EP3C120F484I7 | IC FPGA 283 I/O 484FBGA | EP3C120F484I7.pdf | |
| MB96F356RWBPMC-GSE2 | F²MC-16FX F²MC-16FX MB96350 Microcontroller IC 16-Bit 56MHz 288KB (288K x 8) FLASH 64-LQFP (12x12) | MB96F356RWBPMC-GSE2.pdf | |
| MCIMX283CVM4B | ARM926EJ-S Microprocessor IC i.MX28 1 Core, 32-Bit 454MHz | MCIMX283CVM4B.pdf | |
| SY10EP05VZG | AND/NAND Gate Configurable 1 Circuit 2 Input (1, 1) Input 8-SOIC | SY10EP05VZG.pdf | |
| MTFC64GAJAEDN-AIT | MCP 64GX8 PLASTIC PBF LBGA 3.3V | MTFC64GAJAEDN-AIT.pdf | |
| TEA1520T/N2,118 | Converter Offline Flyback Topology 10kHz ~ 200kHz 14-SO | TEA1520T/N2,118.pdf | |
| PCF8576DT/2,118 | IC LCD DRIVER 40/160SEG 56TSSOP | PCF8576DT/2,118.pdf | |
| S-80926CNNB-G8WT2U | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SC-82AB | S-80926CNNB-G8WT2U.pdf | |
| TPS3800G27DCKRG4 | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SC-70-5 | TPS3800G27DCKRG4.pdf | |
| RT8008-18GB | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.8V 1 Output 600mA SC-74A, SOT-753 | RT8008-18GB.pdf | |
| S-1335A30-A4T2U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3V 150mA HSNT-4-B | S-1335A30-A4T2U3.pdf | |
| ISL9000AIRCJZ | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 1.8V, 2.8V 300mA 10-DFN (3x3) | ISL9000AIRCJZ.pdf |