| Manufacturer Part Number: | CM300DX-12A |
|---|---|
| Manufacturer: | Powerex Inc. |
| Product Category: | Transistors - IGBTs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | IGBT Module Half Bridge 600V 300A 960W Chassis Mount Module |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CM300DX-12A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CM300DX-12A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | NX-Series of IGBTs Overview | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - IGBTs - Modules | |
| Manufacturer | Powerex Inc. | |
| Series | IGBTMOD™ | |
| Part Status | Obsolete | |
| IGBT Type | - | |
| Configuration | Half Bridge | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 600V | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 300A | |
| Power - Max | 960W | |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 2.1V @ 15V, 300A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 1mA | |
| Input Capacitance (Cies) @ Vce | 34nF @ 10V | |
| Input | Standard | |
| NTC Thermistor | Yes | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | Module | |
| Supplier Device Package | Module | |
| Standard Package | 2 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CM300DX-12A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CM300DX-12A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Powerex Inc. all series components. The condition of CM300DX-12A is new and unused, you can buy CM300DX-12A Powerex Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CM300DX-12A.
| U10BCT-E3/4W | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 100V 5A Through Hole TO-220-3 | U10BCT-E3/4W.pdf | |
| GIB1401HE3/81 | Diode Standard 50V 8A Surface Mount TO-263AB | GIB1401HE3/81.pdf | |
| T7070633B4BY | SCR 600V 500A Standard Recovery Stud Mount T-70 | T7070633B4BY.pdf | |
| BCR12CM-16LH#BB0 | TRIAC 800V 12A | BCR12CM-16LH#BB0.pdf | |
| DSC7003R0L | TRANS NPN 50V 1A MINIP3 | DSC7003R0L.pdf | |
| MPS750RLRPG | TRANS PNP 40V 2A TO-92 | MPS750RLRPG.pdf | |
| RSQ015P10TR | MOSFET P-CH 100V 1.5A TSMT6 | RSQ015P10TR.pdf | |
| IRFH5210TR2PBF | MOSFET N-CH 100V 10A 5X6 PQFN | IRFH5210TR2PBF.pdf | |
| 5V19EE604NDGI | IC PLL CLK GEN 200MHZ 28VFQFPN | 5V19EE604NDGI.pdf | |
| CY8C20066A-24LTXI | IC CAPSENSE PSOC 32K 48QFN | CY8C20066A-24LTXI.pdf | |
| SI3203-B-GM | Telecom IC Subscriber Line Interface Concept (SLIC), CODEC 40-QFN (6x6) | SI3203-B-GM.pdf | |
| SN74LVC07ADE4 | Buffer, Non-Inverting 6 Element 1 Bit per Element Open Drain Output 14-SOIC | SN74LVC07ADE4.pdf | |
| MIC5310-SPYML-TR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 3.3V, 3V 150mA 8-MLF® (2x2) | MIC5310-SPYML-TR.pdf |