| Manufacturer Part Number: | D17606BGN100V |
|---|---|
| Manufacturer: | Renesas Electronics America |
| Product Category: | Embedded - Microcontrollers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SH-2 SuperH® SH7600 Microcontroller IC 32-Bit 100MHz ROMless 176-LFBGA (13x13) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | D17606BGN100V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-D17606BGN100V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 15/Jan/2014 Multiple Devices 16/Jun/2014 Multiple Devices 15/Dec/2014 Multiple Devices 15/Jun/2014 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microcontrollers | |
| Manufacturer | Renesas Electronics America | |
| Series | SuperH® SH7600 | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Obsolete | |
| Core Processor | SH-2 | |
| Core Size | 32-Bit | |
| Speed | 100MHz | |
| Connectivity | Host Interface, FIFO, SCI | |
| Peripherals | POR, WDT | |
| Number of I/O | 78 | |
| Program Memory Size | - | |
| Program Memory Type | ROMless | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 4K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.4 V ~ 1.6 V | |
| Data Converters | - | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | -20°C ~ 75°C (TA) | |
| Package / Case | 176-LFBGA | |
| Supplier Device Package | 176-LFBGA (13x13) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | D17606BGN100V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
D17606BGN100V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Renesas Electronics America all series components. The condition of D17606BGN100V is new and unused, you can buy D17606BGN100V Renesas Electronics America with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for D17606BGN100V.
| BAT 64-05 B5003 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 40V 120mA Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | BAT 64-05 B5003.pdf | |
| FR70JR02 | Diode Standard, Reverse Polarity 600V 70A Chassis, Stud Mount DO-5 | FR70JR02.pdf | |
| MURA105T3 | Diode Standard 50V 2A Surface Mount SMA | MURA105T3.pdf | |
| BZT55A13-GS18 | Zener Diode 13V 500mW ±1% Surface Mount SOD-80 | BZT55A13-GS18.pdf | |
| STP315N10F7 | MOSFET N-CH 100V 180A TO-220AB | STP315N10F7.pdf | |
| STL8N80K5 | MOSFET N-CH 800V 4.5A 8PWRFLAT | STL8N80K5.pdf | |
| PCM4104PFBT | DAC, Audio 24 bit 216k PCM 48-TQFP (7x7) | PCM4104PFBT.pdf | |
| M2GL150TS-1FC1152 | IC FPGA 574 I/O 1152FCBGA | M2GL150TS-1FC1152.pdf | |
| MCIMX535DVV2C | ARM® Cortex®-A8 Microprocessor IC i.MX53 1 Core, 32-Bit 1.2GHz | MCIMX535DVV2C.pdf | |
| XC7Z030-L2FFG676I | Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ System On Chip (SOC) IC Zynq®-7000 Kintex™-7 FPGA, 125K Logic Cells 256KB 800MHz 676-FCBGA (27x27) | XC7Z030-L2FFG676I.pdf | |
| ISL43141IBZ-T | 4 Circuit IC Switch 1:1 65 Ohm 16-SOIC | ISL43141IBZ-T.pdf | |
| SN75C3223EDWR | 2/2 Transceiver Full RS232 20-SOIC | SN75C3223EDWR.pdf | |
| LTC1327CG#TRPBF | 3/5 Transceiver Full RS562 28-SSOP | LTC1327CG#TRPBF.pdf | |
| 72V295L15PFGI8 | IC FIFO SUPERSYNCII 15NS 64-TQFP | 72V295L15PFGI8.pdf | |
| S29AL008J70TFI010 | IC FLASH 8MBIT 70NS 48TSOP | S29AL008J70TFI010.pdf |