| Manufacturer Part Number: | DSDI60-16A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9517 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 1.6KV 63A TO247AD |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DSDI60-16A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DSDI60-16A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Standard Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1600V (1.6kV) | |
| Current - Average Rectified (Io) | 63A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 4.1V @ 70A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 300ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2mA @ 1600V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-247-2 | |
| Supplier Device Package | TO-247AD | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 30 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DSDI60-16A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DSDI60-16A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of DSDI60-16A is new and unused, you can buy DSDI60-16A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DSDI60-16A.
| HN1D04FUTE85LF | Diode Array 2 Pair Series Connection Standard 80V 100mA Surface Mount 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 | HN1D04FUTE85LF.pdf | |
| Z0410MF0AA2 | 4A TRIACS | Z0410MF0AA2.pdf | |
| L601E5AP | TRIAC SENS GATE 600V 1A TO92 | L601E5AP.pdf | |
| BF820W,135 | TRANS NPN 300V 0.05A SOT323 | BF820W,135.pdf | |
| SI3216M-C-GM | Telecom IC Subscriber Line Interface Concept (SLIC), CODEC 38-QFN (5x7) | SI3216M-C-GM.pdf | |
| ZXLD1322DCCTC | LED Driver IC 1 Output DC DC Regulator Step-Down (Buck), Step-Up (Boost) PWM Dimming 700mA 14-DFN-EP (4x3) | ZXLD1322DCCTC.pdf | |
| BQ50002RHBR | Wireless Power Transmitter PMIC 32-VQFN (5x5) | BQ50002RHBR.pdf | |
| AP2121N-1.8TRG1 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.8V 200mA SOT-23-3 | AP2121N-1.8TRG1.pdf | |
| S-13R1H2J-M5T1U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.85V 150mA SOT-23-5 | S-13R1H2J-M5T1U3.pdf |