| Manufacturer Part Number: | DSEI120-12A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9481 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 1.2KV 75A TO247AD |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DSEI120-12A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DSEI120-12A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Standard Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1200V (1.2kV) | |
| Current - Average Rectified (Io) | 75A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.8V @ 70A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 60ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 3mA @ 1200V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-247-2 | |
| Supplier Device Package | TO-247AD | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 30 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DSEI120-12A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DSEI120-12A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of DSEI120-12A is new and unused, you can buy DSEI120-12A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DSEI120-12A.
| VS-20TQ045PBF | DIODE SCHOTTKY 45V 20A TO220AC | VS-20TQ045PBF.pdf | |
| ESH2PBHM3/85A | DIODE GEN PURP 100V 2A DO220AA | ESH2PBHM3/85A.pdf | |
| CMHZ5256B TR | Zener Diode 30V 250mW ±5% Surface Mount SOD-123 | CMHZ5256B TR.pdf | |
| 8N4DV85AC-0154CDI8 | VCXO IC 50MHz, 50MHz 6-CLCC | 8N4DV85AC-0154CDI8.pdf | |
| 10M50DAF256C6GES | IC FPGA 178 I/O 256FBGA | 10M50DAF256C6GES.pdf | |
| MK24FN1M0VDC12 | ARM® Cortex®-M4 Kinetis K20 Microcontroller IC 32-Bit 120MHz 1MB (1M x 8) FLASH 121-MAPBGA (8x8) | MK24FN1M0VDC12.pdf | |
| MPC857DSLVR66B | MPC8xx Microprocessor IC MPC8xx 1 Core, 32-Bit 66MHz 357-PBGA (25x25) | MPC857DSLVR66B.pdf | |
| SP3243EHCT-L | 3/5 Transceiver Full RS232 28-SOIC | SP3243EHCT-L.pdf | |
| MAX13084EESA+T | 1/1 Transceiver Full RS422, RS485 8-SOIC | MAX13084EESA+T.pdf | |
| LT1134AISW#TRPBF | 4/4 Transceiver Full RS232 24-SOIC | LT1134AISW#TRPBF.pdf | |
| DS99R104TVS/NOPB | 960Mbps Deserializer 1 Input 24 Output 48-TQFP (7x7) | DS99R104TVS/NOPB.pdf | |
| BQ24400PWRG4 | IC CHARGE MGMT NICD/NIMH 8-TSSOP | BQ24400PWRG4.pdf | |
| XC6121D442ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6121D442ER-G.pdf |