| Manufacturer Part Number: | DSEI60-02A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9960 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 200V 69A TO247AD |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DSEI60-02A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DSEI60-02A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Standard Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 69A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.08V @ 60A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 50ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50µA @ 200V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-247-2 | |
| Supplier Device Package | TO-247AD | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 30 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DSEI60-02A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DSEI60-02A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of DSEI60-02A is new and unused, you can buy DSEI60-02A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DSEI60-02A.
| BAS29_D87Z | Diode Standard 120V 200mA Surface Mount SOT-23-3 (TO-236) | BAS29_D87Z.pdf | |
| PBSS5140V,115 | TRANS PNP 40V 1A SOT666 | PBSS5140V,115.pdf | |
| 8N3QV01KG-0087CDI | VCXO IC 161.1328MHz, 155.52MHz, 156.25MHz, 156.25MHz 10-CLCC | 8N3QV01KG-0087CDI.pdf | |
| DAC716PG4 | 16 Bit Digital to Analog Converter 1 16-PDIP | DAC716PG4.pdf | |
| AGLN020V5-CSG81 | IC FPGA 52 I/O 81CSP | AGLN020V5-CSG81.pdf | |
| PIC24F08KL301-I/MQ | PIC PIC® XLP™ 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 8KB (2.75K x 24) FLASH 20-QFN (5x5) | PIC24F08KL301-I/MQ.pdf | |
| ST72F324BJ6T3 | ST7 ST7 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 32KB (32K x 8) FLASH | ST72F324BJ6T3.pdf | |
| PIC32MX764F128H-V/PT | MIPS32® M4K™ PIC® 32MX Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 128KB (128K x 8) FLASH 64-TQFP (10x10) | PIC32MX764F128H-V/PT.pdf | |
| R5F2136ASNFP#30 | R8C R8C/3x/36T-A Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 96KB (96K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10) | R5F2136ASNFP#30.pdf | |
| XU232-512-FB324-I40 | XCore XU Microcontroller IC 32-Bit 32-Core 4000MIPS ROMless 324-FBGA (15x15) | XU232-512-FB324-I40.pdf | |
| Z84C1516FSC | Z80 Microprocessor IC Z80 1 Core, 8-Bit 16MHz 100-QFP | Z84C1516FSC.pdf | |
| CS8191XDWFR20 | 1/0 Driver 20-SOIC | CS8191XDWFR20.pdf | |
| 74HC4075N,652 | OR Gate IC 3 Channel 14-DIP | 74HC4075N,652.pdf | |
| IRU1010-33CDTR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 1A D-Pak | IRU1010-33CDTR.pdf |