| Manufacturer Part Number: | EGP20A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 50V 2A DO15 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | EGP20A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-EGP20A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Design/Specification | Materials 23/Mar/2007 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 50V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 950mV @ 2A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 50ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 50V | |
| Capacitance @ Vr, F | 70pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AC, DO-15, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-15 | |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | EGP20A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
EGP20A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of EGP20A is new and unused, you can buy EGP20A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for EGP20A.
| PMEG6002TV,115 | Diode Array 2 Independent Schottky 60V 200mA (DC) Surface Mount SOT-563, SOT-666 | PMEG6002TV,115.pdf | |
| SMBJ5929AE3/TR13 | Zener Diode 15V 2W ±10% Surface Mount SMBJ (DO-214AA) | SMBJ5929AE3/TR13.pdf | |
| 1PMT5947A/TR13 | Zener Diode 82V 3W ±10% Surface Mount DO-216AA | 1PMT5947A/TR13.pdf | |
| SBCP53-10T1G | TRANS PNP 80V 1.5A SOT-223 | SBCP53-10T1G.pdf | |
| IXFX180N07 | MOSFET N-CH 70V 180A PLUS247 | IXFX180N07.pdf | |
| 8N3QV01EG-0042CDI8 | VCXO IC 644.5313MHz, 657.42MHz, 644.5313MHz, 657.42MHz 10-CLCC | 8N3QV01EG-0042CDI8.pdf | |
| ADS7829IDRBT | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 8-SON Exposed Pad (3x3) | ADS7829IDRBT.pdf | |
| LTC2236CUH#TRPBF | 10 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 32-QFN (5x5) | LTC2236CUH#TRPBF.pdf | |
| DG413FDY+ | 4 Circuit IC Switch 1:1 35 Ohm 16-SO | DG413FDY+.pdf | |
| SN74CBTD16211DL | Bus Switch 12 x 1:1 56-SSOP | SN74CBTD16211DL.pdf | |
| TLV1117IKCSE3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output Adjustable 800mA TO-220-3 | TLV1117IKCSE3.pdf | |
| MIC5156-5.0BN | Linear Regulator Controller IC Positive Fixed 1 Output 8-PDIP | MIC5156-5.0BN.pdf |