| Manufacturer Part Number: | EL7513IWTZ-T7A |
|---|---|
| Manufacturer: | Intersil |
| Product Category: | PMIC - LED Drivers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | LED Driver IC 1 Output DC DC Regulator Step-Up (Boost) PWM Dimming 500mA TSOT-23-8 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | EL7513IWTZ-T7A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-EL7513IWTZ-T7A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | Lighting Product Selector | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - LED Drivers | |
| Manufacturer | Intersil | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | DC DC Regulator | |
| Topology | Step-Up (Boost) | |
| Internal Switch(s) | Yes | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Voltage - Supply (Min) | 2.6V | |
| Voltage - Supply (Max) | 13.2V | |
| Voltage - Output | 18V | |
| Current - Output / Channel | 500mA | |
| Frequency | 1MHz | |
| Dimming | PWM | |
| Applications | Backlight | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SOT-23-8 Thin, TSOT-23-8 | |
| Supplier Device Package | TSOT-23-8 | |
| Standard Package | 250 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | EL7513IWTZ-T7A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
EL7513IWTZ-T7A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Intersil all series components. The condition of EL7513IWTZ-T7A is new and unused, you can buy EL7513IWTZ-T7A Intersil with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for EL7513IWTZ-T7A.
| BZX79-B12,113 | Zener Diode 12V 400mW ±2% Through Hole ALF2 | BZX79-B12,113.pdf | |
| 1N5949CPE3/TR8 | Zener Diode 100V 1.5W ±2% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N5949CPE3/TR8.pdf | |
| BZX55C5V1 | Zener Diode 5.1V 500mW ±6% Through Hole DO-35 | BZX55C5V1.pdf | |
| MUN2216T1G | TRANS PREBIAS NPN 338MW SC59 | MUN2216T1G.pdf | |
| ADW71205YSTZ | IC ADC RDC 12BIT W/OSC 44-LQFP | ADW71205YSTZ.pdf | |
| X9241AYVIZT1 | Digital Potentiometer 2k Ohm 4 Circuit 64 Taps I²C Interface 20-TSSOP | X9241AYVIZT1.pdf | |
| P89V51RB2BBC,557 | 8051 89V Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 16KB (16K x 8) FLASH 44-TQFP (10x10) | P89V51RB2BBC,557.pdf | |
| LT1794CFE#PBF | 2/0 Driver xDSL 20-TSSOP-EP | LT1794CFE#PBF.pdf | |
| EL5260IY-T7 | Current Feedback Amplifier 2 Circuit 10-MSOP | EL5260IY-T7.pdf | |
| 74HC138PW,112 | Decoder/Demultiplexer 1 x 3:8 16-TSSOP | 74HC138PW,112.pdf | |
| TNY274GN | Converter Offline Flyback Topology 132kHz SMD-8C | TNY274GN.pdf | |
| MIC4127BME | IC DRIVER MOSFET 1.5A DUAL 8SOIC | MIC4127BME.pdf | |
| LM2750LD-5.0/NOPB | Charge Pump Switching Regulator IC Positive Fixed 5V 1 Output 120mA 10-WFDFN Exposed Pad | LM2750LD-5.0/NOPB.pdf | |
| LM350K STEEL/NOPB | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 1.25 V ~ 33 V 3A TO-3-2 | LM350K STEEL/NOPB.pdf | |
| ISL6261IR7Z | Robust Ripple Regulator™ (R3) Converter, Intel IMVP-6 Voltage Regulator IC 1 Output 48-QFN (7x7) | ISL6261IR7Z.pdf |