| Manufacturer Part Number: | EM01V |
|---|---|
| Manufacturer: | Sanken |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 400V 1A AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | EM01V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-EM01V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Sanken | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 400V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 970mV @ 1A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 400V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | - | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | EM01V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
EM01V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Sanken all series components. The condition of EM01V is new and unused, you can buy EM01V Sanken with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for EM01V.
| NTS1545MFST1G | DIODE SCHOTTKY 45V 15A 5DFN | NTS1545MFST1G.pdf | |
| VS-70HFL20S02 | Diode Standard 200V 70A Chassis, Stud Mount DO-203AB | VS-70HFL20S02.pdf | |
| 1N4751A_T50A | Zener Diode 30V 1W ±5% Through Hole DO-41 | 1N4751A_T50A.pdf | |
| FZT758TC | TRANS PNP 400V 0.5A SOT223 | FZT758TC.pdf | |
| DRA5114Y0L | TRANS PREBIAS PNP 150MW SMINI3 | DRA5114Y0L.pdf | |
| BSC046N10NS3GATMA1 | MOSFET N-CH 100V 100A TDSON-8 | BSC046N10NS3GATMA1.pdf | |
| MAX5481ETE+T | Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 1024 Taps SPI Interface 16-TQFN (3x3) | MAX5481ETE+T.pdf | |
| TLV5616CDGKR | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 8-VSSOP | TLV5616CDGKR.pdf | |
| A3P015-2QNG68I | IC FPGA 49 I/O 68QFN | A3P015-2QNG68I.pdf | |
| S6E2C4AH0AGV20000 | ARM® Cortex®-M4F FM4 S6E2C4 Microcontroller IC 32-Bit 200MHz 2MB (2M x 8) FLASH 144-LQFP (20x20) | S6E2C4AH0AGV20000.pdf | |
| TLV1391IDBVTG4 | Comparator Differential Open Collector SOT-23-5 | TLV1391IDBVTG4.pdf | |
| 72V81L15PA | IC FIFO ASYNCH 512X9 56TSSOP | 72V81L15PA.pdf | |
| SN74LVC2G00DCUR | NAND Gate IC 2 Channel US8 | SN74LVC2G00DCUR.pdf | |
| AT49F001ANT-45JI | IC FLASH 1MBIT 45NS 32PLCC | AT49F001ANT-45JI.pdf | |
| IS61LF51236A-7.5B3LI | IC SRAM 18MB 7.5NS 165BGA | IS61LF51236A-7.5B3LI.pdf |