| Manufacturer Part Number: | ES1PC-E3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 150V 1A Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ES1PC-E3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ES1PC-E3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 150V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 920mV @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 25ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 150V | |
| Capacitance @ Vr, F | 10pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ES1PC-E3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ES1PC-E3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of ES1PC-E3/85A is new and unused, you can buy ES1PC-E3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ES1PC-E3/85A.
| MURF10060R | Diode Array 1 Pair Common Anode Standard 600V 100A (DC) Chassis Mount TO-244AB | MURF10060R.pdf | |
| CDBU0240-HF | DIODE SCHOTTKY 40V 200MA 0603 | CDBU0240-HF.pdf | |
| V20120SHM3/4W | Diode Schottky 120V 20A Through Hole TO-220AB | V20120SHM3/4W.pdf | |
| 8N4DV85AC-0104CDI8 | VCXO IC 425MHz, 425MHz 6-CLCC | 8N4DV85AC-0104CDI8.pdf | |
| TLC1543CDWRG4 | 10 Bit Analog to Digital Converter 11 Input 1 SAR 20-SOIC | TLC1543CDWRG4.pdf | |
| AD7537BQ | 12 Bit Digital to Analog Converter 2 24-CDIP | AD7537BQ.pdf | |
| SN74AHC4066DBR | 4 Circuit IC Switch 1:1 75 Ohm 14-SSOP | SN74AHC4066DBR.pdf | |
| TC75W54FU,LF | General Purpose Amplifier 2 Circuit SM8 | TC75W54FU,LF.pdf | |
| OPA2364IDG4 | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | OPA2364IDG4.pdf | |
| SN74LV244ATDGVR | Buffer, Non-Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-TVSOP | SN74LV244ATDGVR.pdf | |
| SN74AS30D | NAND Gate IC 1 Channel 14-SOIC | SN74AS30D.pdf | |
| SN74LVC2T45DCURG4 | Voltage Level Translator Bidirectional 1 Circuit 2 Channel 420Mbps US8 | SN74LVC2T45DCURG4.pdf | |
| CY14B512Q1A-SXIT | IC NVSRAM 512KBIT 40MHZ 8SOIC | CY14B512Q1A-SXIT.pdf | |
| MAX6351RVUT+T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 2 Channel SOT-23-6 | MAX6351RVUT+T.pdf | |
| MAX6368HKA29-T | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-23-8 | MAX6368HKA29-T.pdf |