| Manufacturer Part Number: | ESH2PBHM3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 100V 2A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ESH2PBHM3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ESH2PBHM3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 980mV @ 2A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 25ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | 25pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ESH2PBHM3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ESH2PBHM3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of ESH2PBHM3/84A is new and unused, you can buy ESH2PBHM3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ESH2PBHM3/84A.
| JAN1N5551 | DIODE GEN PURP 400V 3A AXIAL | JAN1N5551.pdf | |
| PMMT591A,215 | TRANS PNP 40V 1A SOT23 | PMMT591A,215.pdf | |
| PDTC124TK,115 | TRANS PREBIAS NPN 250MW SMT3 | PDTC124TK,115.pdf | |
| SSM6N61NU,LF | MOSFET 2N-CH 20V 4A UDFN | SSM6N61NU,LF.pdf | |
| 8N3DV85KC-0177CDI8 | VCXO IC 1124MHz, 1152MHz 6-CLCC | 8N3DV85KC-0177CDI8.pdf | |
| 8N4SV76KC-0078CDI8 | VCXO IC 100MHz 6-CLCC | 8N4SV76KC-0078CDI8.pdf | |
| 8N3Q001KG-1045CDI8 | Clock Oscillator IC 100MHz, 125MHz, 100MHz, 125MHz 10-CLCC | 8N3Q001KG-1045CDI8.pdf | |
| R5F2135CCDFP#50 | R8C R8C/3x/35C Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 128KB (128K x 8) FLASH 52-LQFP (10x10) | R5F2135CCDFP#50.pdf | |
| PIC18F4431-E/PT | PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 16KB (8K x 16) FLASH 44-TQFP (10x10) | PIC18F4431-E/PT.pdf | |
| R5F21365CDFA#30 | R8C R8C/3x/36C Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 24KB (24K x 8) FLASH 64-LQFP (14x14) | R5F21365CDFA#30.pdf | |
| 7142SA100J | IC SRAM 16KBIT 100NS 52PLCC | 7142SA100J.pdf | |
| JANTX1N5311-1 | Current Regulator Regulator 3.6mA DO-7 | JANTX1N5311-1.pdf |