| Manufacturer Part Number: | F60A |
|---|---|
| Manufacturer: | Semtech Corporation |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 6000V (6kV) 100mA Through Hole |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | F60A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-F60A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Semtech Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 6000V (6kV) | |
| Current - Average Rectified (Io) | 100mA | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 8V @ 50mA | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 300ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 6000V | |
| Capacitance @ Vr, F | 2pF @ 5V, 1MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | - | |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | F60A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
F60A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Semtech Corporation all series components. The condition of F60A is new and unused, you can buy F60A Semtech Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for F60A.
| DL4935-13-F | DIODE GEN PURP 200V 1A MELF | DL4935-13-F.pdf | |
| 1N5917BRLG | Zener Diode 4.7V 3W ±5% Through Hole Axial | 1N5917BRLG.pdf | |
| GDZ2V7B-HG3-18 | Zener Diode 2.7V 200mW ±2% Surface Mount SOD-323 | GDZ2V7B-HG3-18.pdf | |
| SMBG5374A/TR13 | Zener Diode 75V 5W ±10% Surface Mount SMBG (DO-215AA) | SMBG5374A/TR13.pdf | |
| MMFZ3V6T1G | Zener Diode 3.6V 500mW Surface Mount SOD-123 | MMFZ3V6T1G.pdf | |
| BC237A | TRANS NPN 45V 0.1A TO-92 | BC237A.pdf | |
| FPN430A | TRANS PNP 30V 2A TO-226 | FPN430A.pdf | |
| MSTM-S3-TR-16.384M | IC CLK TIME MODULE ETHERNET | MSTM-S3-TR-16.384M.pdf | |
| M5LV-256/120-7YI | IC CPLD 256MC 7.5NS 160QFP | M5LV-256/120-7YI.pdf | |
| 7204L15JI8 | IC FIFO 4KX9 15NS 32PLCC | 7204L15JI8.pdf | |
| CY7C419-10JC | IC ASYN FIFO MEM 256X9 32-PLCC | CY7C419-10JC.pdf | |
| QS3VH2245PAG | Bus Switch 1 x 8:1 20-TSSOP | QS3VH2245PAG.pdf | |
| S29GL032N90FFIS22 | IC FLASH MEM 32MBIT 64BGA | S29GL032N90FFIS22.pdf | |
| UCC28221D | Converter Offline Flyback Topology 2MHz 16-SOIC | UCC28221D.pdf | |
| MIC2954-02BZ | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 250mA TO-92-3 | MIC2954-02BZ.pdf |