| Manufacturer Part Number: | FSV12150V |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 150V 12A TO277-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FSV12150V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FSV12150V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 150V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 12A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 820mV @ 12A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 30µA @ 150V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277-3 | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FSV12150V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FSV12150V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of FSV12150V is new and unused, you can buy FSV12150V Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FSV12150V.
| NSR1030QMUTAG | RECT BRIDGE SCHTKY 30V 1A UDFN4 | NSR1030QMUTAG.pdf | |
| MSE1PD-M3/89A | DIODE GEN PURP 200V 1A MICROSMP | MSE1PD-M3/89A.pdf | |
| 1N4740A-TP | Zener Diode 10V 1W ±5% Through Hole DO-41G | 1N4740A-TP.pdf | |
| PLZ22C-HG3/H | Zener Diode 22V 500mW Surface Mount DO-219AC (microSMF) | PLZ22C-HG3/H.pdf | |
| IRFD9220 | MOSFET P-CH 200V 0.56A 4-DIP | IRFD9220.pdf | |
| M2GL025T-FG484I | IC FPGA 267 I/O 484FBGA | M2GL025T-FG484I.pdf | |
| MB91F368GBPMCR-G | FR50 RISC FR MB91360G Microcontroller IC 32-Bit 64MHz 512KB (512K x 8) FLASH 120-LQFP (16x16) | MB91F368GBPMCR-G.pdf | |
| ADG1604BCPZ-REEL7 | 1 Circuit IC Switch 4:1 1.1 Ohm 16-LFCSP-VQ (4x4) | ADG1604BCPZ-REEL7.pdf | |
| M74VHC1GT66DTT1G | 1 Circuit IC Switch 1:1 40 Ohm 5-TSOP | M74VHC1GT66DTT1G.pdf | |
| SN75176APE4 | 1/1 Transceiver Half RS422, RS485 8-PDIP | SN75176APE4.pdf | |
| PI3HDMI412ADZBE | Video Interface 56-TQFN (8x8) | PI3HDMI412ADZBE.pdf | |
| TL072BIDT | J-FET Amplifier 2 Circuit 8-SO | TL072BIDT.pdf | |
| SN74AHCT125PWRG4 | Buffer, Non-Inverting 4 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output 14-TSSOP | SN74AHCT125PWRG4.pdf | |
| MC14011BDR2G | NAND Gate IC 4 Channel 14-SOIC | MC14011BDR2G.pdf | |
| 74ACT253SCX | Multiplexer 2 x 4:1 16-SOIC | 74ACT253SCX.pdf |