| Manufacturer Part Number: | ISL8016IR25Z-T7A |
|---|---|
| Manufacturer: | Intersil |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 2.5V 1 Output 6A 20-VFQFN Exposed Pad |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ISL8016IR25Z-T7A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ISL8016IR25Z-T7A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Application: Industrial Controls Switching Regulators | |
| Featured Product | ISL8016 Synchronous Buck Regulators | |
| Online Catalog | Buck (Step-Down) IC | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators | |
| Manufacturer | Intersil | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Function | Step-Down | |
| Output Configuration | Positive | |
| Topology | Buck | |
| Output Type | Fixed | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Voltage - Input (Min) | 2.7V | |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V | |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 2.5V | |
| Voltage - Output (Max) | - | |
| Current - Output | 6A | |
| Frequency - Switching | 525kHz ~ 3.9MHz | |
| Synchronous Rectifier | Yes | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 20-VFQFN Exposed Pad | |
| Supplier Device Package | 20-QFN (3x4) | |
| Standard Package | 250 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ISL8016IR25Z-T7A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ISL8016IR25Z-T7A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Intersil all series components. The condition of ISL8016IR25Z-T7A is new and unused, you can buy ISL8016IR25Z-T7A Intersil with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ISL8016IR25Z-T7A.
| BAS 52-02V E6433 | Diode Schottky 45V 750mA (DC) Surface Mount PG-SC79-2 | BAS 52-02V E6433.pdf | |
| NSS12100M3T5G | TRANS PNP 12V 1A SOT-723 | NSS12100M3T5G.pdf | |
| BC69PA,115 | TRANSISTOR PNP 20V 2A SOT1061 | BC69PA,115.pdf | |
| UPA3753GR-E1-AT | MOSFET 2N-CH 60V 5A 8SOP | UPA3753GR-E1-AT.pdf | |
| A42MX16-1TQ176M | IC FPGA 140 I/O 176TQFP | A42MX16-1TQ176M.pdf | |
| CY8C29466-24SXIT | M8C PSOC®1 CY8C29xxx Microcontroller IC 8-Bit 24MHz 32KB (32K x 8) FLASH 28-SOIC | CY8C29466-24SXIT.pdf | |
| MLX80002KLQ-AAA-001-TU | 1/1 Transceiver LIN 24-QFN (4x4) | MLX80002KLQ-AAA-001-TU.pdf | |
| LTC6248HMS#PBF | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 16-MSOP | LTC6248HMS#PBF.pdf | |
| CY14MB064J1-SXI | IC NVSRAM 64KBIT 3.4MHZ 8SOIC | CY14MB064J1-SXI.pdf | |
| AS7C4096A-20JCNTR | IC SRAM 4M 512X8 36-SOJ | AS7C4096A-20JCNTR.pdf | |
| UC2823ADW | Boost, Flyback, Forward Converter, Full-Bridge, Half-Bridge, Push-Pull Regulator Positive Output Step-Up, Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 16-SOIC | UC2823ADW.pdf |