| Manufacturer Part Number: | JANTX2N2904A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9011 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS PNP 60V 0.6A TO-39 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | JANTX2N2904A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-JANTX2N2904A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | High-Reliability Semiconductors | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | Microsemi IRE Division | |
| Series | Military, MIL-PRF-19500/290 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Transistor Type | PNP | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 600mA | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 60V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 1.6V @ 50mA, 500mA | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 10µA | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 40 @ 150mA, 10V | |
| Power - Max | 800mW | |
| Frequency - Transition | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-205AD, TO-39-3 Metal Can | |
| Supplier Device Package | TO-39 (TO-205AD) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | JANTX2N2904A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
JANTX2N2904A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of JANTX2N2904A is new and unused, you can buy JANTX2N2904A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for JANTX2N2904A.
| NZX5V1B,133 | Zener Diode 5.1V 500mW ±2% Through Hole ALF2 | NZX5V1B,133.pdf | |
| S6070WTP | SCR 600V 70A Standard Recovery Through Hole TO-218X | S6070WTP.pdf | |
| 2SC2713-BL,LF | TRANS NPN 120V 0.1A S-MINI | 2SC2713-BL,LF.pdf | |
| PBSS5140V,315 | TRANS PNP 40V 1A SOT-666 | PBSS5140V,315.pdf | |
| CDCM61002RHBR | IC CLK GEN 1:2 LOW JITTER 32QFN | CDCM61002RHBR.pdf | |
| 8N3SV75EC-0101CDI | VCXO IC 125MHz 6-CLCC | 8N3SV75EC-0101CDI.pdf | |
| EPF10K20RC208-3 | IC FPGA 147 I/O 208RQFP | EPF10K20RC208-3.pdf | |
| ATSAM3SD8CA-AU | ARM® Cortex®-M3 SAM3S Microcontroller IC 32-Bit 64MHz 512KB (512K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | ATSAM3SD8CA-AU.pdf | |
| PIC16C712-04I/P | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 1.75KB (1K x 14) OTP 18-PDIP | PIC16C712-04I/P.pdf | |
| AT89C51IC2-SLRIL | 80C51 89C Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 32KB (32K x 8) FLASH 44-PLCC (16.59x16.59) | AT89C51IC2-SLRIL.pdf | |
| MCP606-I/P | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-PDIP | MCP606-I/P.pdf | |
| TLV2442QPWRQ1 | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-TSSOP | TLV2442QPWRQ1.pdf | |
| 74F00PC | NAND Gate IC 4 Channel 14-PDIP | 74F00PC.pdf | |
| FST3257QSC | Multiplexer/Demultiplexer 4 x 2:1 16-QSOP | FST3257QSC.pdf | |
| ISL83202IPZ | IC FET DRIVER H-BRIDGE 1A 16-DIP | ISL83202IPZ.pdf |