| Manufacturer Part Number: | LD6835K/30PX |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3V 300mA 4-HXSON (1x1) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LD6835K/30PX Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LD6835K/30PX | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 06/Dec/2013 Multiple Devices 25/Dec/2013 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Regulator Topology | Positive Fixed | |
| Voltage - Output | 3V | |
| Current - Output | 300mA | |
| Voltage - Dropout (Typical) | 0.24V @ 300mA | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | Up to 5.5V | |
| Current - Limit (Min) | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 4-XDFN Exposed Pad | |
| Supplier Device Package | 4-HXSON (1x1) | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LD6835K/30PX | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LD6835K/30PX is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of LD6835K/30PX is new and unused, you can buy LD6835K/30PX NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LD6835K/30PX.
| BC 817K-25W E6433 | TRANS NPN 45V 0.5A SOT-323 | BC 817K-25W E6433.pdf | |
| MRF5S21150HSR5 | RF Mosfet LDMOS 28V 1.3A 2.11GHz ~ 2.17GHz 12.5dB 33W NI-880S | MRF5S21150HSR5.pdf | |
| NBXDBA019LN1TAG | Oscillator, Crystal IC 125MHz, 250MHz 6-CLCC | NBXDBA019LN1TAG.pdf | |
| 8N4SV76EC-0170CDI8 | VCXO IC 100MHz 6-CLCC | 8N4SV76EC-0170CDI8.pdf | |
| AD7547JR-REEL | 12 Bit Digital to Analog Converter 2 24-SOIC W | AD7547JR-REEL.pdf | |
| EP20K160EQC208-2N | IC FPGA 143 I/O 208QFP | EP20K160EQC208-2N.pdf | |
| TS87C58X2-LCA | 80C51 87C Microcontroller IC 8-Bit 30/20MHz 32KB (32K x 8) OTP 40-PDIL | TS87C58X2-LCA.pdf | |
| LM3S5C51-IQC80-A1 | ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 5000 Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 512KB (512K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | LM3S5C51-IQC80-A1.pdf | |
| M34524MC-507FP#U0 | 4500 720/4500 Microcontroller IC 4-Bit 6MHz 15KB (12K x 10) Mask ROM | M34524MC-507FP#U0.pdf | |
| M21418G-12 | IC HD SD VID CBLE DRIVER | M21418G-12.pdf | |
| 74AC11138PWR | Decoder/Demultiplexer 1 x 3:8 16-TSSOP | 74AC11138PWR.pdf | |
| DLPC3435ZEZ | IC CTRLR DGRL DPP3435 201DLP | DLPC3435ZEZ.pdf | |
| ISL88001IE23Z-TK | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SC-70-3 | ISL88001IE23Z-TK.pdf | |
| ST763ACN | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 500mA 8-DIP (0.300", 7.62mm) | ST763ACN.pdf |