| Manufacturer Part Number: | MCIMX27MJP4A |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Embedded - Microprocessors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | ARM926EJ-S Microprocessor IC i.MX27 1 Core, 32-Bit 400MHz |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MCIMX27MJP4A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MCIMX27MJP4A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | i.MX27 Multimedia Application Processor | |
| PCN Design/Specification | Copper Wire Conversion 20/May/2014 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microprocessors | |
| Manufacturer | Freescale Semiconductor - NXP | |
| Series | i.MX27 | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Active | |
| Core Processor | ARM926EJ-S | |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core, 32-Bit | |
| Speed | 400MHz | |
| Co-Processors/DSP | Security; SAHARAH2 | |
| RAM Controllers | DDR | |
| Graphics Acceleration | Yes | |
| Display & Interface Controllers | Keypad, LCD | |
| Ethernet | 10/100 Mbps (1) | |
| SATA | - | |
| USB | USB 2.0 + PHY (3) | |
| Voltage - I/O | 2.0V, 2.5V, 2.7V, 3.0V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) | |
| Security Features | Cryptography, Random Number Generator, RTIC, Secure Fusebox, Secure Memory | |
| Package / Case | 473-LFBGA | |
| Supplier Device Package | * | |
| Additional Interfaces | 1-Wire, AC97, I²C, I²S, IDE, MMC/SD, SPI, SSI, UART | |
| Standard Package | 420 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MCIMX27MJP4A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MCIMX27MJP4A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of MCIMX27MJP4A is new and unused, you can buy MCIMX27MJP4A NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MCIMX27MJP4A.
| SS12P4C-M3/86A | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 40V 6A Surface Mount TO-277, 3-PowerDFN | SS12P4C-M3/86A.pdf | |
| 40CTQ045-1 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 45V 20A Through Hole TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA | 40CTQ045-1.pdf | |
| EGP10B-M3/54 | DIODE GEN PURP 100V 1A DO204AL | EGP10B-M3/54.pdf | |
| JAN1N6642UB | Diode Standard 75V 300mA Surface Mount 3-UB (3.09x2.45) | JAN1N6642UB.pdf | |
| 2SK302200L | MOSFET N-CH 60V 5A UG-2 | 2SK302200L.pdf | |
| IXYJ20N120C3D1 | IGBT 1200V 21A 105W Through Hole ISO247™ | IXYJ20N120C3D1.pdf | |
| 8N3SV75EC-0127CDI8 | VCXO IC 25MHz 6-CLCC | 8N3SV75EC-0127CDI8.pdf | |
| 8N3SV75EC-0027CDI | VCXO IC 400MHz 6-CLCC | 8N3SV75EC-0027CDI.pdf | |
| APA600-PQG208 | IC FPGA 158 I/O 208QFP | APA600-PQG208.pdf | |
| MAX3221EIPWE4 | 1/1 Transceiver Full RS232 16-TSSOP | MAX3221EIPWE4.pdf | |
| AD8614ART-REEL7 | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail SOT-23-5 | AD8614ART-REEL7.pdf | |
| MAX3657ETC+T | Transimpedance Amplifier IC Optical Networks 12-TQFN (3x3) | MAX3657ETC+T.pdf | |
| IS43LR16200D-6BLI-TR | IC DDR 32MBIT 60BGA | IS43LR16200D-6BLI-TR.pdf | |
| LM5165XDRCT | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 5V 1 Output 150mA 10-VFDFN Exposed Pad | LM5165XDRCT.pdf | |
| TPS79630DCQG4 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3V 1A SOT-223-6 | TPS79630DCQG4.pdf |