| Manufacturer Part Number: | MDC700-12IO1W |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 1200V 1331A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount WC-500 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MDC700-12IO1W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MDC700-12IO1W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Active | |
| Structure | Series Connection - SCR/Diode | |
| Number of SCRs, Diodes | 1 SCR, 1 Diode | |
| Voltage - Off State | 1200V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | - | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 700A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 1331A | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 18200 @ 50MHz | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | - | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | WC-500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MDC700-12IO1W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MDC700-12IO1W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of MDC700-12IO1W is new and unused, you can buy MDC700-12IO1W IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MDC700-12IO1W.
| VS-50WQ04FNTRLPBF | Diode Schottky 40V 5.5A Surface Mount D-PAK (TO-252AA) | VS-50WQ04FNTRLPBF.pdf | |
| RS1PJHE3/85A | Diode Standard 600V 1A Surface Mount DO-220AA (SMP) | RS1PJHE3/85A.pdf | |
| TLZ3V3-GS18 | Zener Diode 3.3V 500mW Surface Mount SOD-80 MiniMELF | TLZ3V3-GS18.pdf | |
| MM3Z3V6ST1 | Zener Diode 3.6V 200mW ±3% Surface Mount SOD-323 | MM3Z3V6ST1.pdf | |
| S4006FS31 | SCR 400V 6A Sensitive Gate Through Hole TO-202 | S4006FS31.pdf | |
| CS48-35N | SCR 800V 35A Standard Recovery Chassis, Stud Mount TO-48 | CS48-35N.pdf | |
| IMZ4T108 | TRANS NPN/PNP 32V 0.5A 6SMT | IMZ4T108.pdf | |
| IXGR40N60C2 | IGBT PT 600V 56A 170W Through Hole ISOPLUS247™ | IXGR40N60C2.pdf | |
| 813252CKI-02LFT | IC MULTIPLIER VCXO PLL 32-VFQFPN | 813252CKI-02LFT.pdf | |
| 8N4DV85BC-0119CDI | VCXO IC 533MHz, 400MHz 6-CLCC | 8N4DV85BC-0119CDI.pdf | |
| MAX134EQH+D | ADC 3.75 Digit 20 44-PLCC (16.58x16.58) | MAX134EQH+D.pdf | |
| EP2AGX45CU17C6 | IC FPGA 156 I/O 358UBGA | EP2AGX45CU17C6.pdf | |
| PIC16LF1579-E/GZ | PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 14KB (8K x 14) FLASH 20-UQFN (4x4) | PIC16LF1579-E/GZ.pdf | |
| PIC18F1320T-I/SO | PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 8KB (4K x 16) FLASH 18-SOIC | PIC18F1320T-I/SO.pdf | |
| MB96F613RBPMC-GSE1 | F²MC-16FX F²MC-16FX MB96610 Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 96KB (96K x 8) FLASH 48-LQFP (7x7) | MB96F613RBPMC-GSE1.pdf |