| Manufacturer Part Number: | MM5Z22V |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 17010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 22V 200mW ±6% Surface Mount SOD-523F |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MM5Z22V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MM5Z22V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | MM5Z Zener Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 22V | |
| Tolerance | ±6% | |
| Power - Max | 200mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 55 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50nA @ 15.4V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SC-79, SOD-523F | |
| Supplier Device Package | SOD-523F | |
| Standard Package | 8,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MM5Z22V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MM5Z22V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of MM5Z22V is new and unused, you can buy MM5Z22V Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MM5Z22V.
| SSM6L61NU,LF | MOSFET N/P-CH 20V 4A UDFN6 | SSM6L61NU,LF.pdf | |
| IPA65R110CFDXKSA1 | MOSFET N-CH 650V 31.2A TO220 | IPA65R110CFDXKSA1.pdf | |
| IRFR9014NTR | MOSFET P-CH 60V 5.1A DPAK | IRFR9014NTR.pdf | |
| J112 | JFET N-Channel 35V 5mA @ 15V 625mW Through Hole TO-92-3 | J112.pdf | |
| CS2100CP-CZZ | IC CLK MULT FRACTIONAL N 10MSOP | CS2100CP-CZZ.pdf | |
| 8N4SV75EC-0069CDI | VCXO IC 250MHz 6-CLCC | 8N4SV75EC-0069CDI.pdf | |
| ADS1282IPWR | 31 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Sigma-Delta 28-TSSOP | ADS1282IPWR.pdf | |
| XC5VLX30-2FFG676I | IC FPGA 400 I/O 676FCBGA | XC5VLX30-2FFG676I.pdf | |
| PIC16F1776-E/SS | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 14KB (8K x 14) FLASH 28-SSOP | PIC16F1776-E/SS.pdf | |
| PIC18LF25J11T-I/SO | PIC PIC® XLP™ 18J Microcontroller IC 8-Bit 48MHz 32KB (16K x 16) FLASH 28-SOIC | PIC18LF25J11T-I/SO.pdf | |
| PIC17C752T-33I/L | PIC PIC® 17C Microcontroller IC 8-Bit 33MHz 16KB (8K x 16) OTP 68-PLCC (24.23x24.23) | PIC17C752T-33I/L.pdf | |
| LM4840LQ/NOPB | Amplifier IC 2-Channel (Stereo) with Stereo Headphones Class AB 28-WQFN (5x5) | LM4840LQ/NOPB.pdf | |
| SN74AHC16244DLRG4 | Buffer, Non-Inverting 4 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 48-SSOP | SN74AHC16244DLRG4.pdf | |
| XC6122D450MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6122D450MR-G.pdf | |
| MAX6385XS43D4-T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SC-70-4 | MAX6385XS43D4-T.pdf |