| Manufacturer Part Number: | MTZJT-774.3A |
|---|---|
| Manufacturer: | Rohm Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 4.3V 500mW ±3% Through Hole MSD |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MTZJT-774.3A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MTZJT-774.3A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 18/Sep/2012 Multiple Devices 05/Aug/2014 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Rohm Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 4.3V | |
| Tolerance | ±3% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 100 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AG, DO-34, Axial | |
| Supplier Device Package | MSD | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MTZJT-774.3A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MTZJT-774.3A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Rohm Semiconductor all series components. The condition of MTZJT-774.3A is new and unused, you can buy MTZJT-774.3A Rohm Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MTZJT-774.3A.
| UFT20020A | Diode Array 1 Pair Common Anode Standard 200V 100A Screw Mount Module | UFT20020A.pdf | |
| UFT7260SM1A | Diode Array 1 Pair Common Anode Standard 600V 35A Chassis Mount Module | UFT7260SM1A.pdf | |
| RK 16V | DIODE SCHOTTKY 60V 2A AXIAL | RK 16V.pdf | |
| IPD050N03LGATMA1 | MOSFET N-CH 30V 50A TO252-3 | IPD050N03LGATMA1.pdf | |
| FGPF7N60LSDTU | IGBT 600V 14A 45W Through Hole TO-220F | FGPF7N60LSDTU.pdf | |
| 5SGXMA4H2F35I3N | IC FPGA 552 I/O 1152FBGA | 5SGXMA4H2F35I3N.pdf | |
| SN74AHCT245RGYR | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-VQFN (3.5x4.5) | SN74AHCT245RGYR.pdf | |
| IS43R16160D-6TLI | IC DDR 256M 166MHZ 66TSOP | IS43R16160D-6TLI.pdf | |
| MAX1865TEEP+T | Power Supply Controller Power Supply Controller 20-QSOP | MAX1865TEEP+T.pdf | |
| TC1276-10ENBTR | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-23-3 | TC1276-10ENBTR.pdf | |
| MAX1734EUK15+T | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.5V 1 Output 250mA SC-74A, SOT-753 | MAX1734EUK15+T.pdf |