| Manufacturer Part Number: | NZX33A,133 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 19010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 33V 500mW ±2% Through Hole ALF2 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | NZX33A,133 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-NZX33A,133 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | SOD27,66,68,80 Package 29/Jul/2013 | |
| Online Catalog | Single Zener Diodes | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 33V | |
| Tolerance | ±2% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 120 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50nA @ 23.1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | ALF2 | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | NZX33A,133 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
NZX33A,133 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of NZX33A,133 is new and unused, you can buy NZX33A,133 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for NZX33A,133.
| V15PN50-M3/86A | DIODE SCHOTTKY 50V 15A TO277A | V15PN50-M3/86A.pdf | |
| 1N5930BPE3/TR8 | Zener Diode 16V 1.5W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N5930BPE3/TR8.pdf | |
| MS2473 | RF Transistor NPN 65V 46A 1.09GHz 2300W Chassis Mount M112 | MS2473.pdf | |
| GWM70-01P2 | MOSFET 6N-CH 100V 70A ISODIL | GWM70-01P2.pdf | |
| STD100N10F7 | MOSFET N CH 100V 80A DPAK | STD100N10F7.pdf | |
| AD7714ARZ-5REEL | 24 Bit Analog to Digital Converter 3, 5 Input 1 Sigma-Delta 24-SOIC | AD7714ARZ-5REEL.pdf | |
| AD9643BCPZ-210 | 14 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 2 Pipelined 64-LFCSP-VQ (9x9) | AD9643BCPZ-210.pdf | |
| AT94K10AL-25AQC | IC FPSLIC 10K GATE 25MHZ 100TQFP | AT94K10AL-25AQC.pdf | |
| MB9BF524LQN-G-AVE2 | ARM® Cortex®-M3 FM3 MB9B520M Microcontroller IC 32-Bit 72MHz 288KB (288K x 8) FLASH 64-QFN (9x9) | MB9BF524LQN-G-AVE2.pdf | |
| DG445CJ | 4 Circuit IC Switch 1:1 85 Ohm 16-PDIP | DG445CJ.pdf | |
| OPA343UA/2K5G4 | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | OPA343UA/2K5G4.pdf | |
| SY10EL16VZI | IC RCVR DIFF 5V/3.3V 8-SOIC | SY10EL16VZI.pdf | |
| W989D2DBJX6I | IC LPSDR SDRAM 512MBIT 90VFBGA | W989D2DBJX6I.pdf | |
| AS7C34096A-15JCN | IC SRAM 512K X 8 3.3V 36-SOJ | AS7C34096A-15JCN.pdf | |
| MIC2008YML-TR | IC DISTRIBUTION SW ADJ 6-MLF | MIC2008YML-TR.pdf |