| Manufacturer Part Number: | P87C51FC-4A,512 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Embedded - Microcontrollers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 8051 87C Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 32KB (32K x 8) OTP 44-PLCC (16.59x16.59) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | P87C51FC-4A,512 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-P87C51FC-4A,512 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microcontrollers | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | 87C | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| Core Processor | 8051 | |
| Core Size | 8-Bit | |
| Speed | 16MHz | |
| Connectivity | EBI/EMI, UART/USART | |
| Peripherals | POR, PWM | |
| Number of I/O | 32 | |
| Program Memory Size | 32KB (32K x 8) | |
| Program Memory Type | OTP | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 256 x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7 V ~ 5.5 V | |
| Data Converters | - | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) | |
| Package / Case | 44-LCC (J-Lead) | |
| Supplier Device Package | 44-PLCC (16.59x16.59) | |
| Standard Package | 26 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | P87C51FC-4A,512 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
P87C51FC-4A,512 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of P87C51FC-4A,512 is new and unused, you can buy P87C51FC-4A,512 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for P87C51FC-4A,512.
| IPD082N10N3GBTMA1 | MOSFET N-CH 100V 80A TO252-3 | IPD082N10N3GBTMA1.pdf | |
| PIC24HJ12GP202-E/SS | PIC PIC® 24H Microcontroller IC 16-Bit 40 MIPs 12KB (4K x 24) FLASH 28-SSOP | PIC24HJ12GP202-E/SS.pdf | |
| FLLXT971ABE.A4-835080 | 1/1 Transceiver Full Ethernet 64-PBGA (7x7) | FLLXT971ABE.A4-835080.pdf | |
| MAX3389ECUG+T | 3/3 Transceiver Full RS232 24-TSSOP | MAX3389ECUG+T.pdf | |
| 74F541SC | Buffer, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-SOIC | 74F541SC.pdf | |
| SI3453A-B02-GMR | Power Over Ethernet Controller 4 Channel 802.3at (PoE+), 802.3af (PoE) 40-QFN (6x6) | SI3453A-B02-GMR.pdf | |
| XC6122E425MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6122E425MR-G.pdf | |
| XC6123E621ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6123E621ER-G.pdf | |
| ISL6341CIRZ | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 10-TDFN-EP (3x3) | ISL6341CIRZ.pdf | |
| LT3690MPUFE#PBF | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.8V 1 Output 4A 26-WFQFN Exposed Pad | LT3690MPUFE#PBF.pdf | |
| REG711EA-2.5/2K5 | Charge Pump Switching Regulator IC Positive Fixed 2.5V 1 Output 50mA 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) | REG711EA-2.5/2K5.pdf | |
| MIC4574-3.3YN | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 500mA 8-DIP (0.300", 7.62mm) | MIC4574-3.3YN.pdf | |
| LM2590HVT-3.3/NOPB | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 1A TO-220-7 (Formed Leads) | LM2590HVT-3.3/NOPB.pdf | |
| S-1170B43PD-OUCTFG | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 4.3V 800mA 6-HSON (A) (2.9x2.8) | S-1170B43PD-OUCTFG.pdf |