| Manufacturer Part Number: | PS21A7A |
|---|---|
| Manufacturer: | Powerex Inc. |
| Product Category: | Power Driver Modules |
| Available Quantity: | 9026 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Power Driver Module IGBT 3 Phase 600V 75A PCB Module |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PS21A7A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PS21A7A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Mfg Application Notes | Bootstrap Circuit Design Manual | |
| Product Training Modules | Version 6 DIPIPM | |
| Featured Product | DIPIPM™ | |
| Online Catalog | Intellimod™ PS21A, PS22A Series | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Power Driver Modules | |
| Manufacturer | Powerex Inc. | |
| Series | DIPIPM™ | |
| Part Status | Active | |
| Type | IGBT | |
| Configuration | 3 Phase | |
| Current | 75A | |
| Voltage | 600V | |
| Voltage - Isolation | 2500VDC | |
| Package / Case | PCB Module | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PS21A7A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PS21A7A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Powerex Inc. all series components. The condition of PS21A7A is new and unused, you can buy PS21A7A Powerex Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PS21A7A.
| SMAJ5917CE3/TR13 | Zener Diode 4.7V 3W ±2% Surface Mount DO-214AC (SMAJ) | SMAJ5917CE3/TR13.pdf | |
| IRGIB4620DPBF | IGBT NPT 600V 32A 140W Through Hole TO-220 Full Pack | IRGIB4620DPBF.pdf | |
| 8N4DV85BC-0178CDI | VCXO IC 800MHz 6-CLCC | 8N4DV85BC-0178CDI.pdf | |
| PIC18F66J94T-I/MR | PIC PIC® XLP™ 18J Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 64KB (32K x 16) FLASH 64-QFN Exposed Pad (9x9) | PIC18F66J94T-I/MR.pdf | |
| M30260F6AGP#U3 | M16C/60 M16C™ M16C/Tiny/26A Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 48KB (48K x 8) FLASH 48-LFQFP (7x7) | M30260F6AGP#U3.pdf | |
| DSPIC33FJ06GS101-I/P | dsPIC dsPIC™ 33F Microcontroller IC 16-Bit 40 MIPs 6KB (6K x 8) FLASH 18-PDIP | DSPIC33FJ06GS101-I/P.pdf | |
| LM3S6G11-IBZ80-A2T | ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 6000 Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 512KB (512K x 8) FLASH 108-BGA (10x10) | LM3S6G11-IBZ80-A2T.pdf | |
| TLE2142CD | General Purpose Amplifier 2 Circuit 8-SOIC | TLE2142CD.pdf | |
| LMV339M | Comparator General Purpose CMOS, Open-Collector, TTL 14-SOIC | LMV339M.pdf | |
| CD74HC123M96E4 | Monostable Multivibrator 25ns 16-SOIC | CD74HC123M96E4.pdf | |
| AT45DB321D-MU-SL954 | IC FLASH 32MBIT 66MHZ 8VDFN | AT45DB321D-MU-SL954.pdf | |
| XC6121C639ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6121C639ER-G.pdf | |
| MIC2230-SSYML-TR | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 2 Output 800mA 12-VFDFN Exposed Pad, 12-MLF® | MIC2230-SSYML-TR.pdf |