| Manufacturer Part Number: | PTV12B-E3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 12.8V 600mW ±6% Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PTV12B-E3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PTV12B-E3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 12.8V | |
| Tolerance | ±6% | |
| Power - Max | 600mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 8 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 9V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PTV12B-E3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PTV12B-E3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of PTV12B-E3/84A is new and unused, you can buy PTV12B-E3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PTV12B-E3/84A.
| AU3PG-M3/86A | Diode Avalanche 400V 1.7A (DC) Surface Mount TO-277A (SMPC) | AU3PG-M3/86A.pdf | |
| JANTX1N4982CUS | Zener Diode 100V 5W ±2% Surface Mount D-5B | JANTX1N4982CUS.pdf | |
| STQ1NK80ZR-AP | MOSFET N-CH 800V 0.3A TO-92 | STQ1NK80ZR-AP.pdf | |
| IRLR3103TRLPBF | MOSFET N-CH 30V 55A DPAK | IRLR3103TRLPBF.pdf | |
| IXGT28N60B | IGBT 600V 40A 150W Surface Mount TO-268 | IXGT28N60B.pdf | |
| ICL7109EQH+D | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Dual Slope 44-PLCC (16.59x16.59) | ICL7109EQH+D.pdf | |
| ATMEGA3290P-20AUR | AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 32KB (16K x 16) FLASH 100-TQFP (14x14) | ATMEGA3290P-20AUR.pdf | |
| ATMEGA32L-8MUR | AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 32KB (16K x 16) FLASH 44-VQFN (7x7) | ATMEGA32L-8MUR.pdf | |
| SN74LV4051ATDWRQ1 | 1 Circuit IC Switch 8:1 75 Ohm 16-SOIC | SN74LV4051ATDWRQ1.pdf | |
| AD648JRZ-REEL | J-FET Amplifier 2 Circuit 8-SOIC | AD648JRZ-REEL.pdf | |
| UCC28070PWG4 | PFC IC Continuous Conduction (CCM) Adjustable 20-TSSOP | UCC28070PWG4.pdf | |
| UCC2839D | Power Supply Controller Secondary-Side Controller 14-SOICN | UCC2839D.pdf | |
| S-1000N37-N4T1U | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SC-82AB | S-1000N37-N4T1U.pdf | |
| ADM698ARZ | Supervisor Push-Pull, Push-Pull 1 Channel 16-SOIC | ADM698ARZ.pdf | |
| X40410S8I-BT1 | Supervisor Open Drain, Push-Pull 2 Channel 8-SOIC | X40410S8I-BT1.pdf |