| Manufacturer Part Number: | PTV27B-E3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 28.9V 600mW ±7% Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PTV27B-E3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PTV27B-E3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 28.9V | |
| Tolerance | ±7% | |
| Power - Max | 600mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 16 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 21V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 200mA | |
| Operating Temperature | 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PTV27B-E3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PTV27B-E3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of PTV27B-E3/84A is new and unused, you can buy PTV27B-E3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PTV27B-E3/84A.
| GAN FET BOOK - WIPO 2ND EDITION | TEXT WIRELESS POWER HANDBOOK-2ND | GAN FET BOOK - WIPO 2ND EDITION.pdf | |
| CBR1-D100 | RECT BRIDGE 1A 1KV 4DIP | CBR1-D100.pdf | |
| APTM120SK29TG | MOSFET N-CH 1200V 34A SP4 | APTM120SK29TG.pdf | |
| IRFS644B_FP001 | MOSFET N-CH 250V 14A TO-220F | IRFS644B_FP001.pdf | |
| 9DB803DGLFT | IC BUFFER 8OUTPUT DIFF 48-TSSOP | 9DB803DGLFT.pdf | |
| MAX500BCPE+ | 8 Bit Digital to Analog Converter 1 16-PDIP | MAX500BCPE+.pdf | |
| ATF750CL-15SC | IC CPLD 10MC 15NS 24SOIC | ATF750CL-15SC.pdf | |
| M054LDE | ARM® Cortex®-M0 NuMicro M051™ DE Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 16KB (16K x 8) FLASH 48-LQFP (7x7) | M054LDE.pdf | |
| R5F562T6BDFM#V0 | RX RX600 Microcontroller IC 32-Bit 100MHz 64KB (64K x 8) FLASH 64-LFQFP (10x10) | R5F562T6BDFM#V0.pdf | |
| Z86C0812PSCR507A | Z8 Z8® Microcontroller IC 8-Bit 12MHz 2KB (2K x 8) ROM 18-DIP | Z86C0812PSCR507A.pdf | |
| MPC855TVR50D4 | MPC8xx Microprocessor IC MPC8xx 1 Core, 32-Bit 50MHz 357-PBGA (25x25) | MPC855TVR50D4.pdf | |
| 5ASXBB3D4F40C5N | Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ System On Chip (SOC) IC Arria V SX FPGA - 350K Logic Elements 64KB 800MHz 1517-FBGA (40x40) | 5ASXBB3D4F40C5N.pdf | |
| DG303ACJ+ | 2 Circuit IC Switch 2:1 50 Ohm 14-PDIP | DG303ACJ+.pdf | |
| CY7C1250KV18-400BZI | IC SRAM 36MBIT 400MHZ 165FBGA | CY7C1250KV18-400BZI.pdf | |
| MAX5068DAUE+ | Converter Offline Flyback Topology 12.5kHz ~ 625kHz 16-TSSOP-EP | MAX5068DAUE+.pdf |