| Manufacturer Part Number: | PTV6.8B-E3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 7.3V 600mW ±6% Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PTV6.8B-E3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PTV6.8B-E3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 7.3V | |
| Tolerance | ±6% | |
| Power - Max | 600mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 6 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 20µA @ 3.5V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 200mA | |
| Operating Temperature | 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PTV6.8B-E3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PTV6.8B-E3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of PTV6.8B-E3/85A is new and unused, you can buy PTV6.8B-E3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PTV6.8B-E3/85A.
| SS1P4L-M3/84A | DIODE SCHOTTKY 40V 1.5A DO220AA | SS1P4L-M3/84A.pdf | |
| 1PMT4135CE3/TR13 | Zener Diode 100V 1W ±2% Surface Mount DO-216 | 1PMT4135CE3/TR13.pdf | |
| IXFP3N120 | MOSFET N-CH 1200V 3A TO-220 | IXFP3N120.pdf | |
| FQA7N80 | MOSFET N-CH 800V 7.2A TO-3P | FQA7N80.pdf | |
| 8N4SV75KC-0053CDI | VCXO IC 160MHz 6-CLCC | 8N4SV75KC-0053CDI.pdf | |
| DSPIC33EP32GP502T-I/SS | dsPIC dsPIC™ 33EP Microcontroller IC 16-Bit 70 MIPs 32KB (10.7K x 24) FLASH 28-SSOP | DSPIC33EP32GP502T-I/SS.pdf | |
| DSPIC33EP128MC502-E/SS | dsPIC dsPIC™ 33EP Microcontroller IC 16-Bit 60 MIPs 128KB (43K x 24) FLASH 28-SSOP | DSPIC33EP128MC502-E/SS.pdf | |
| LT6119IMS-2#TRPBF | Current Sense Amplifier 1 Circuit Open Drain 10-MSOP | LT6119IMS-2#TRPBF.pdf | |
| TLC27M4CPW | General Purpose Amplifier 4 Circuit 14-TSSOP | TLC27M4CPW.pdf | |
| 74LVX14SJ | Inverter IC 6 Channel Schmitt Trigger 14-SOIC | 74LVX14SJ.pdf | |
| 74ACT157MTR | Multiplexer 4 x 2:1 16-SO | 74ACT157MTR.pdf | |
| MT46V32M16P-6T IT:F | IC DDR SDRAM 512MBIT 6NS 66TSOP | MT46V32M16P-6T IT:F.pdf | |
| MT29F512G08CUCABH3-10RZ:A TR | IC FLASH 512GBIT | MT29F512G08CUCABH3-10RZ:A TR.pdf | |
| ISL6614IBZR5238 | IC DRVR DUAL SYNC BUCK 14-SOIC | ISL6614IBZR5238.pdf | |
| S-1003CA12I-I6T1U | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SNT-6A | S-1003CA12I-I6T1U.pdf |