| Manufacturer Part Number: | PTV7.5B-M3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 8V 600mW ±6% Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PTV7.5B-M3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PTV7.5B-M3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 8V | |
| Tolerance | ±6% | |
| Power - Max | 600mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 4 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 20µA @ 4V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 200mA | |
| Operating Temperature | 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PTV7.5B-M3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PTV7.5B-M3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of PTV7.5B-M3/84A is new and unused, you can buy PTV7.5B-M3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PTV7.5B-M3/84A.
| HSMP-4820-TR2G | RF Diode PIN - Single 50V 1A SOT-23-3 | HSMP-4820-TR2G.pdf | |
| 1PMT5921A/TR7 | Zener Diode 6.8V 3W ±10% Surface Mount DO-216AA | 1PMT5921A/TR7.pdf | |
| DXT3904-13 | TRANS NPN 40V 0.2A SOT89-3 | DXT3904-13.pdf | |
| DMN3005LK3-13 | MOSFET N-CH 30V 14.5A TO252-3L | DMN3005LK3-13.pdf | |
| MWI15-12A6K | IGBT Module NPT Three Phase Inverter 1200V 19A 90W Chassis Mount E1 | MWI15-12A6K.pdf | |
| DS1881Z-050+T&R | Digital Potentiometer 45k Ohm 2 Circuit 64 Taps I²C Interface 16-SO | DS1881Z-050+T&R.pdf | |
| R5F10RLCAFA#V0 | RL78 RL78/L12 Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 32KB (32K x 8) FLASH 64-LQFP (12x12) | R5F10RLCAFA#V0.pdf | |
| PIC18F2553-I/SO | PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 48MHz 32KB (16K x 16) FLASH 28-SOIC | PIC18F2553-I/SO.pdf | |
| IDTSTAC9228D5TAEB4X | Audio, HD Interface 24 b 48-TQFP (7x7) | IDTSTAC9228D5TAEB4X.pdf | |
| OPA2743UA/2K5G4 | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | OPA2743UA/2K5G4.pdf | |
| MT41K512M8RH-125 AIT:E | IC DDR3 SDRAM 4GBIT 800MHZ FBGA | MT41K512M8RH-125 AIT:E.pdf | |
| MT41K512M16HA-125 AIT:A | DDR3 SDRAM 512MX16 PLASTIC GREEN | MT41K512M16HA-125 AIT:A.pdf | |
| R1LV0108ESP-7SR#B0 | IC SRAM 1MBIT 70NS 32SOP | R1LV0108ESP-7SR#B0.pdf | |
| LYT0004D | LED Driver IC 1 Output AC DC Offline Switcher Flyback, SEPIC, Step-Down (Buck), Step-Up (Boost) 225mA 8-SO | LYT0004D.pdf | |
| MIC2090-2YM5-TR | IC DISTRIB SWITCH 50MA SOT23-5 | MIC2090-2YM5-TR.pdf |