| Manufacturer Part Number: | PTZTE2520A |
|---|---|
| Manufacturer: | Rohm Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 10400 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 20V 1W ±6% Surface Mount PMDS |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PTZTE2520A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PTZTE2520A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | PTZTE25 Zener Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Rohm Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Cut Tape (CT) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 20V | |
| Tolerance | ±6% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 14 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 15V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-214AC, SMA | |
| Supplier Device Package | PMDS | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PTZTE2520A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PTZTE2520A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Rohm Semiconductor all series components. The condition of PTZTE2520A is new and unused, you can buy PTZTE2520A Rohm Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PTZTE2520A.
| BU25065S-E3/45 | RECTIFIER BRIDGE 600V 25A BU-5S | BU25065S-E3/45.pdf | |
| MBR4045CT | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 45V Through Hole TO-220-3 | MBR4045CT.pdf | |
| CDBC240SLR-HF | DIODE SCHOTTKY 40V 2A DO214AB | CDBC240SLR-HF.pdf | |
| 1N5996B | Zener Diode 6.8V 500mW ±5% Through Hole DO-35 | 1N5996B.pdf | |
| IRKT57/14A | SCR Module 1400V 135A Series Connection - All SCRs Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 4) | IRKT57/14A.pdf | |
| AD421BRZ | DAC 16 bit MICROWIRE™, Serial 16-SOIC | AD421BRZ.pdf | |
| EPM7064STC100-6F | IC CPLD 64MC 6NS 100TQFP | EPM7064STC100-6F.pdf | |
| LCMXO2-2000HE-5BG256C | IC FPGA 206 I/O 256CABGA | LCMXO2-2000HE-5BG256C.pdf | |
| PIC16LF819-I/SS | PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 3.5KB (2K x 14) FLASH 20-SSOP | PIC16LF819-I/SS.pdf | |
| PIC16F639T-I/SS | PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 3.5KB (2K x 14) FLASH 20-SSOP | PIC16F639T-I/SS.pdf | |
| MB90F395HAPMCR-C0006 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90390 Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 512KB (512K x 8) FLASH 120-LQFP (16x16) | MB90F395HAPMCR-C0006.pdf | |
| TRS211CDB | 4/5 Transceiver Full RS232 28-SSOP | TRS211CDB.pdf | |
| TC75S55FU(TE85L,F) | General Purpose Amplifier 1 Circuit USV | TC75S55FU(TE85L,F).pdf | |
| AT88SA100S-TSU-T | Battery Battery Authentication IC SOT-23-3 | AT88SA100S-TSU-T.pdf | |
| TC54VN3102EZB | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel TO-92-3 | TC54VN3102EZB.pdf |