| Manufacturer Part Number: | PZM6.8NB2A,115 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 6.8V 220mW ±2% Surface Mount SMT3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PZM6.8NB2A,115 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PZM6.8NB2A,115 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 6.8V | |
| Tolerance | ±2% | |
| Power - Max | 220mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 15 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2µA @ 3.5V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 100mA | |
| Operating Temperature | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | |
| Supplier Device Package | SMT3 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PZM6.8NB2A,115 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PZM6.8NB2A,115 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of PZM6.8NB2A,115 is new and unused, you can buy PZM6.8NB2A,115 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PZM6.8NB2A,115.
| VS-20ETF06SPBF | DIODE GEN PURP 600V 20A D2PAK | VS-20ETF06SPBF.pdf | |
| SS3P5L-M3/86A | DIODE SCHOTTKY 50V 3A TO277A | SS3P5L-M3/86A.pdf | |
| CMSZ5261B BK | Zener Diode 47V 275mW ±5% Surface Mount SOT-323 | CMSZ5261B BK.pdf | |
| TIP122 | TRANS NPN DARL 100V 5A TO-220 | TIP122.pdf | |
| KSD5041QTA | TRANS NPN 20V 5A TO-92 | KSD5041QTA.pdf | |
| BC546ATAR | TRANS NPN 65V 0.1A TO-92 | BC546ATAR.pdf | |
| BLF2043F,135 | RF Mosfet LDMOS 26V 85mA 2.2GHz 11dB 10W SOT467C | BLF2043F,135.pdf | |
| IRF744PBF | MOSFET N-CH 450V 8.8A TO-220AB | IRF744PBF.pdf | |
| SPL505YC264BT | IC CLOCK CK505 BEARLAKE 64TSSOP | SPL505YC264BT.pdf | |
| 8N4DV85BC-0041CDI | VCXO IC 693.483MHz, 707.3527MHz 6-CLCC | 8N4DV85BC-0041CDI.pdf | |
| MSP430F67461AIPZ | CPUXV2 MSP430F6xx Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 256KB (256K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | MSP430F67461AIPZ.pdf | |
| MB90387PMT-GS-142 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90385 Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 64KB (64K x 8) Mask ROM 48-LQFP (7x7) | MB90387PMT-GS-142.pdf | |
| R5F21257SNFP#W4 | R8C R8C/2x/25 Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 48KB (48K x 8) FLASH 52-LQFP (10x10) | R5F21257SNFP#W4.pdf | |
| CD74HC540M | Buffer, Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-SOIC | CD74HC540M.pdf | |
| 723624L15PF | IC FIFO SYNC 256X36X2 128QFP | 723624L15PF.pdf |