| Manufacturer Part Number: | PZU12B2A,115 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 12V 320mW ±2% Surface Mount SOD-323 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PZU12B2A,115 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PZU12B2A,115 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 12V | |
| Tolerance | ±2% | |
| Power - Max | 320mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 10 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100nA @ 9V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 100mA | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SC-76, SOD-323 | |
| Supplier Device Package | SOD-323 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PZU12B2A,115 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PZU12B2A,115 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of PZU12B2A,115 is new and unused, you can buy PZU12B2A,115 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PZU12B2A,115.
| 1SMA4758-GT3TR | Zener Diode 56V 1W ±5% Surface Mount SMA (DO-214AC) | 1SMA4758-GT3TR.pdf | |
| C438PB | SCR Standard Recovery | C438PB.pdf | |
| RJH65D27BDPQ-A0#T0 | IGBT 650V | RJH65D27BDPQ-A0#T0.pdf | |
| ATTINY84-20SSU | AVR AVR® ATtiny Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 8KB (4K x 16) FLASH 14-SOIC | ATTINY84-20SSU.pdf | |
| MSP430F1122IPWR | MSP430 MSP430x1xx Microcontroller IC 16-Bit 8MHz 4KB (4K x 8 + 256B) FLASH 20-TSSOP | MSP430F1122IPWR.pdf | |
| PIC16C715-04E/P | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 3.5KB (2K x 14) OTP 18-PDIP | PIC16C715-04E/P.pdf | |
| HD6417041AF28V | SH-2 SuperH® SH7040 Microcontroller IC 32-Bit 28.7MHz ROMless 144-QFP (20x20) | HD6417041AF28V.pdf | |
| SLVHC4851ADR2G | IC MUX/DEMUX 8X1 | SLVHC4851ADR2G.pdf | |
| GD65232DBRG4 | 3/5 Transceiver Full RS232 20-SSOP | GD65232DBRG4.pdf | |
| MAX4207ETE+T | Logarithmic Amplifier 1 Circuit 16-TQFN (4x4) | MAX4207ETE+T.pdf | |
| CD74ACT86M | XOR (Exclusive OR) IC 4 Channel 14-SOIC | CD74ACT86M.pdf | |
| IS66WVE2M16EBLL-55BLI | IC SRAM 32MB 55NS 48BGA | IS66WVE2M16EBLL-55BLI.pdf | |
| AS7C316096A-10TIN | IC SRAM 16MBIT 10NS 48TSOP | AS7C316096A-10TIN.pdf | |
| CY7C1069AV33-12ZXC | IC SRAM 16MBIT 12NS 54TSOP | CY7C1069AV33-12ZXC.pdf | |
| LTC2991IMS#PBF | Temp Monitoring System (Sensor) Internal and External Sensor I²C Output 16-MSOP | LTC2991IMS#PBF.pdf |