| Manufacturer Part Number: | RLZTE-118.2A |
|---|---|
| Manufacturer: | Rohm Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 8V 500mW ±3% Surface Mount LLDS |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RLZTE-118.2A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RLZTE-118.2A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Rohm Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 8V | |
| Tolerance | ±3% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 8 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500nA @ 5V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80 | |
| Supplier Device Package | LLDS | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RLZTE-118.2A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RLZTE-118.2A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Rohm Semiconductor all series components. The condition of RLZTE-118.2A is new and unused, you can buy RLZTE-118.2A Rohm Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RLZTE-118.2A.
| V40100C-M3/4W | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 100V 20A Through Hole TO-220-3 | V40100C-M3/4W.pdf | |
| VS-150EBU04 | DIODE GEN 400V 150A POWIRTAB | VS-150EBU04.pdf | |
| 2SD17070P | TRANS NPN 80V 20A TOP-3F | 2SD17070P.pdf | |
| QS8J1TR | MOSFET 2P-CH 12V 4.5A TSMT8 | QS8J1TR.pdf | |
| DS90LV028ATMX | 0/2 Receiver LVDS | DS90LV028ATMX.pdf | |
| 72821L15PFI | IC FIFO SYNC 1KX9 15NS 64QFP | 72821L15PFI.pdf | |
| SN74LS09D | AND Gate IC 4 Channel Open Collector 14-SOIC | SN74LS09D.pdf | |
| BQ24072RGTTG4 | IC LI-ION CHARGE MGMT 16-QFN | BQ24072RGTTG4.pdf | |
| SLA7060M | Unipolar Motor Driver NMOS Parallel 21-SIP | SLA7060M.pdf | |
| LM20333MHE/NOPB | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.8V 1 Output 3A 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad | LM20333MHE/NOPB.pdf | |
| LT3686AHMSE#TRPBF | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.8V 1 Output 1.2A 12-TSSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad | LT3686AHMSE#TRPBF.pdf |