| Manufacturer Part Number: | RT9169H-12GB |
|---|---|
| Manufacturer: | Richtek USA Inc. |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.2V 100mA SOT-23-5 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RT9169H-12GB Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RT9169H-12GB | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | Pb-Free/ Green Product Statement | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | Richtek USA Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Regulator Topology | Positive Fixed | |
| Voltage - Output | 1.2V | |
| Current - Output | 100mA | |
| Voltage - Dropout (Typical) | 0.45V @ 100mA | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | 2 V ~ 6 V | |
| Current - Limit (Min) | 150mA | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 | |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RT9169H-12GB | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RT9169H-12GB is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Richtek USA Inc. all series components. The condition of RT9169H-12GB is new and unused, you can buy RT9169H-12GB Richtek USA Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RT9169H-12GB.
| 1N6019A | Zener Diode 62V 500mW ±10% Through Hole DO-35 | 1N6019A.pdf | |
| ZMM5225B-13 | DIODE ZENER SOD80 MINIMELF | ZMM5225B-13.pdf | |
| NSBC143TDXV6T1 | TRANS 2NPN PREBIAS 0.5W SOT563 | NSBC143TDXV6T1.pdf | |
| KSC2330ABU | TRANS NPN 400V 0.1A TO-92L | KSC2330ABU.pdf | |
| AOD4162 | MOSFET N-CH 30V 16A | AOD4162.pdf | |
| 8N3SV76BC-0023CDI8 | VCXO IC 707.3527MHz 6-CLCC | 8N3SV76BC-0023CDI8.pdf | |
| 8N4QV01EG-0046CDI8 | VCXO IC 200MHz, 50MHz, 100MHz, 125MHz 10-CLCC | 8N4QV01EG-0046CDI8.pdf | |
| LTC2000CY-11#PBF | 11 Bit Digital to Analog Converter 1 170-BGA (9x15) | LTC2000CY-11#PBF.pdf | |
| PIC18C858T-I/PT | PIC PIC® 18C Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 32KB (16K x 16) OTP 80-TQFP (12x12) | PIC18C858T-I/PT.pdf | |
| SP335EER1-L | 1/1, 2/2 Transceiver Full RS232, RS422, RS485 32-QFN (5x5) | SP335EER1-L.pdf | |
| XTR105UA/2K5 | IC 4-20 MA I-TRANSMITTER 14-SOIC | XTR105UA/2K5.pdf | |
| THS3125CPWPRG4 | Current Feedback Amplifier 2 Circuit 14-HTSSOP | THS3125CPWPRG4.pdf | |
| M29W064FT6AZA6F TR | IC FLASH 64MBIT 60NS 48TFBGA | M29W064FT6AZA6F TR.pdf | |
| LM2576TV-ADJG | Buck, Boost, Buck-Boost Switching Regulator IC Positive or Negative Adjustable 1.23V 1 Output 3A TO-220-5 Formed Leads | LM2576TV-ADJG.pdf |