| Manufacturer Part Number: | RT9169H-50GB |
|---|---|
| Manufacturer: | Richtek USA Inc. |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 100mA SOT-23-5 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RT9169H-50GB Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RT9169H-50GB | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | Pb-Free/ Green Product Statement | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | Richtek USA Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Regulator Topology | Positive Fixed | |
| Voltage - Output | 5V | |
| Current - Output | 100mA | |
| Voltage - Dropout (Typical) | 0.45V @ 100mA | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | Up to 6V | |
| Current - Limit (Min) | 150mA | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 | |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RT9169H-50GB | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RT9169H-50GB is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Richtek USA Inc. all series components. The condition of RT9169H-50GB is new and unused, you can buy RT9169H-50GB Richtek USA Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RT9169H-50GB.
| VBT3080S-E3/4W | Diode Schottky 80V 30A Surface Mount TO-263AB | VBT3080S-E3/4W.pdf | |
| ZMV932TA | DIODE VAR CAP 17PF 12V SOD-323 | ZMV932TA.pdf | |
| ND431821 | SCR Module 1800V 330A Series Connection - All SCRs Chassis Mount POW-R-BLOK™ Module | ND431821.pdf | |
| FQD7P06TF | MOSFET P-CH 60V 5.4A DPAK | FQD7P06TF.pdf | |
| ADS1148IPWR | 16 Bit Analog to Digital Converter 4, 7 Input 1 Sigma-Delta 28-TSSOP | ADS1148IPWR.pdf | |
| PIC32MX570F512HT-50I/MR | MIPS32® M4K™ PIC® 32MX Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 512KB (512K x 8) FLASH 64-QFN Exposed Pad (9x9) | PIC32MX570F512HT-50I/MR.pdf | |
| M30610ECFP#D3 | M16C/60 M16C™ M16C/60/61 Microcontroller IC 16-Bit 10MHz 128KB (128K x 8) OTP 100-QFP | M30610ECFP#D3.pdf | |
| AD810AR-REEL | IC OPAMP VIDEO LP 8-SOIC | AD810AR-REEL.pdf | |
| MC100LVEL51DG | IC D-TYPE POS TRG SNGL 8SOIC | MC100LVEL51DG.pdf | |
| MAX6378XR44+T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SC-70-3 | MAX6378XR44+T.pdf | |
| S-1335C22-N4T1U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.2V 150mA SC-82AB | S-1335C22-N4T1U3.pdf |