| Manufacturer Part Number: | RT9193-18GB |
|---|---|
| Manufacturer: | Richtek USA Inc. |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 15005 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.8V 300mA SOT-23-5 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RT9193-18GB Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RT9193-18GB | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | Pb-Free/ Green Product Statement | |
| Online Catalog | 1.8V to 2.3V | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | Richtek USA Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Digi-Reel® | |
| Part Status | Active | |
| Regulator Topology | Positive Fixed | |
| Voltage - Output | 1.8V | |
| Current - Output | 300mA | |
| Voltage - Dropout (Typical) | - | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | 2.5 V ~ 5.5 V | |
| Current - Limit (Min) | 360mA | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 | |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RT9193-18GB | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RT9193-18GB is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Richtek USA Inc. all series components. The condition of RT9193-18GB is new and unused, you can buy RT9193-18GB Richtek USA Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RT9193-18GB.
| V60D120C-M3/I | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 120V 30A Surface Mount TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab) Variant | V60D120C-M3/I.pdf | |
| 1N4745A_T50A | Zener Diode 16V 1W ±5% Through Hole DO-41 | 1N4745A_T50A.pdf | |
| SMBJ5932BE3/TR13 | Zener Diode 20V 2W ±5% Surface Mount SMBJ (DO-214AA) | SMBJ5932BE3/TR13.pdf | |
| JANTX1N4615UR-1 | Zener Diode 2V 500mW ±5% Surface Mount DO-213AA | JANTX1N4615UR-1.pdf | |
| VSKTF180-12HK | SCR Module 1200V 400A Series Connection - All SCRs Chassis Mount 3-MAGN-A-PAK™ | VSKTF180-12HK.pdf | |
| FDB8860_F085 | MOSFET N-CH 30V 80A D2PAK | FDB8860_F085.pdf | |
| NTD18N06L-1G | MOSFET N-CH 60V 18A IPAK | NTD18N06L-1G.pdf | |
| MAX128ACNG+ | Data Acquisition 12 bit 8k Serial 24-PDIP | MAX128ACNG+.pdf | |
| AD5620ARJZ-2500RL7 | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 SOT-23-8 | AD5620ARJZ-2500RL7.pdf | |
| CENGSH7760-10-504HCR | - Embedded Module SH7760 198MHz 64MB 32MB | CENGSH7760-10-504HCR.pdf | |
| LPC1114FDH28/102:5 | ARM® Cortex®-M0 LPC1100L Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 32KB (32K x 8) FLASH 28-TSSOP | LPC1114FDH28/102:5.pdf | |
| STM32F358CCT6 | ARM® Cortex®-M4F STM32 F3 Microcontroller IC 32-Bit 72MHz 256KB (256K x 8) FLASH 48-LQFP (7x7) | STM32F358CCT6.pdf | |
| SP3225EEA-L/TR | 2/2 Transceiver Full RS232 20-SSOP | SP3225EEA-L/TR.pdf | |
| TSV622AILT | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail SOT-23-8 | TSV622AILT.pdf | |
| NLSF1174MNR2G | IC D-TYPE POS TRG SNGL 16QFN | NLSF1174MNR2G.pdf |