| Manufacturer Part Number: | S1PDHE3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 200V 1A Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | S1PDHE3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-S1PDHE3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 1A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 1.8µs | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 200V | |
| Capacitance @ Vr, F | 6pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | S1PDHE3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
S1PDHE3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of S1PDHE3/84A is new and unused, you can buy S1PDHE3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for S1PDHE3/84A.
| VBO52-12NO7 | DIODE BRIDGE 52A 1200V PWS-D | VBO52-12NO7.pdf | |
| MUR30020CTR | Diode Array 1 Pair Common Anode Standard 200V 300A (DC) Chassis Mount Twin Tower | MUR30020CTR.pdf | |
| CZRUR22VB-HF | Zener Diode 22V 150mW ±3% Surface Mount 0603/SOD-523F | CZRUR22VB-HF.pdf | |
| 2EZ190D10E3/TR12 | Zener Diode 190V 2W ±10% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 2EZ190D10E3/TR12.pdf | |
| 1N978B_T50R | Zener Diode 51V 500mW ±5% Through Hole DO-35 | 1N978B_T50R.pdf | |
| VS-ST330S12P0PBF | SCR 1200V 520A Standard Recovery Chassis, Stud Mount TO-209AE (TO-118) | VS-ST330S12P0PBF.pdf | |
| F1857SD600 | SCR Module 600V 55A (DC) Series Connection - All SCRs Chassis Mount Module | F1857SD600.pdf | |
| 2N333A | TRANS NPN 45V 10MA TO5 | 2N333A.pdf | |
| UNR9217G0L | TRANS PREBIAS NPN 125MW SSMINI3 | UNR9217G0L.pdf | |
| DS4776P+ | Clock Oscillator IC 77.76MHz 10-LCCC Exposed Pad | DS4776P+.pdf | |
| XC5VLX155T-3FFG1136C | IC FPGA 640 I/O 1136FCBGA | XC5VLX155T-3FFG1136C.pdf | |
| S9S12G96F0MLL | 12V1 HCS12 Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 96KB (96K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | S9S12G96F0MLL.pdf | |
| TMS320F240PQA | C2xx DSP C2000™ C24x 16-Bit Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 32KB (16K x 16) FLASH 132-BQFP (24.54x24.54) | TMS320F240PQA.pdf | |
| DS80C390-QNR | 8051 80C Microcontroller IC 8-Bit 40MHz ROMless 68-PLCC | DS80C390-QNR.pdf | |
| SN74LVTH2952NSRE4 | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 24-SO | SN74LVTH2952NSRE4.pdf |