| Manufacturer Part Number: | S1PJHM3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 600V 1A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | S1PJHM3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-S1PJHM3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 1A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 1.8µs | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 600V | |
| Capacitance @ Vr, F | 6pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | S1PJHM3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
S1PJHM3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of S1PJHM3/85A is new and unused, you can buy S1PJHM3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for S1PJHM3/85A.
| L2X8E5 | TRIAC SENS GATE 200V 0.8A TO92 | L2X8E5.pdf | |
| TN6705A | TRANS NPN 45V 1.5A TO-226 | TN6705A.pdf | |
| STA30813TR | IC PROCESSOR AUD DGTL DDX 64TQFP | STA30813TR.pdf | |
| 8N3SV75LC-0013CDI | VCXO IC 622.08MHz 6-CLCC | 8N3SV75LC-0013CDI.pdf | |
| 8N3Q001LG-0042CDI | Clock Oscillator IC 644.5313MHz, 657.42MHz, 644.5313MHz, 657.42MHz 10-CLCC | 8N3Q001LG-0042CDI.pdf | |
| LTC2640ITS8-LZ8#TRMPBF | 8 Bit Digital to Analog Converter 1 TSOT-23-8 | LTC2640ITS8-LZ8#TRMPBF.pdf | |
| AD7837ARZ-REEL | 12 Bit Digital to Analog Converter 2 24-SOIC W | AD7837ARZ-REEL.pdf | |
| RN-SRL-PRO3V-DGL | USB Bridge, USB to UART USB 2.0 UART Interface Module | RN-SRL-PRO3V-DGL.pdf | |
| SN74LVC14APWE4 | Inverter IC 6 Channel Schmitt Trigger 14-TSSOP | SN74LVC14APWE4.pdf | |
| ADR433ARZ-REEL7 | Series Voltage Reference IC ±0.13% 30mA 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | ADR433ARZ-REEL7.pdf | |
| LT1303IS8-5#PBF | Boost Switching Regulator IC Positive Fixed 5V 1 Output 750mA (Switch) 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | LT1303IS8-5#PBF.pdf | |
| LM2678SDX-ADJ | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 1.21V 1 Output 5A 14-VDFN Exposed Pad | LM2678SDX-ADJ.pdf | |
| S-13R1E37-A4T2U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.7V 150mA HSNT-4-B | S-13R1E37-A4T2U3.pdf | |
| LD6815TD/12P,125 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.2V 150mA 5-TSOP | LD6815TD/12P,125.pdf |