| Manufacturer Part Number: | S1PKHM3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 800V 1A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | S1PKHM3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-S1PKHM3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 800V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 1A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 1.8µs | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 800V | |
| Capacitance @ Vr, F | 6pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | S1PKHM3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
S1PKHM3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of S1PKHM3/85A is new and unused, you can buy S1PKHM3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for S1PKHM3/85A.
| RB400D-TP | Diode Schottky 40V 500mA Surface Mount SOT-23 | RB400D-TP.pdf | |
| JANTXV1N3027CUR-1 | Zener Diode 20V 1W ±2% Surface Mount DO-213AB (MELF, LL41) | JANTXV1N3027CUR-1.pdf | |
| SZ-10NN40VR | Zener Diode 32V 6W ±5% Surface Mount SZ-10 | SZ-10NN40VR.pdf | |
| Z47-BO123-G3-18 | DIODE ZENER SOD123-G3 | Z47-BO123-G3-18.pdf | |
| BC 817-16 B5003 | TRANS NPN 45V 0.5A SOT-23 | BC 817-16 B5003.pdf | |
| IXFK55N50 | MOSFET N-CH 500V 55A TO-264AA | IXFK55N50.pdf | |
| FDD6760A | MOSFET NCH 25V 27A DPAK | FDD6760A.pdf | |
| 8N3QV01LG-1146CDI8 | VCXO IC 100MHz, 95MHz, 105MHz, 125MHz 10-CLCC | 8N3QV01LG-1146CDI8.pdf | |
| AD5621AKSZ-REEL7 | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 SC-70-6 | AD5621AKSZ-REEL7.pdf | |
| AD5312ARMZ-REEL7 | 10 Bit Digital to Analog Converter 2 10-MSOP | AD5312ARMZ-REEL7.pdf | |
| EFM32G880F32-QFP100T | ARM® Cortex®-M3 Gecko Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 32KB (32K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | EFM32G880F32-QFP100T.pdf | |
| C8051F717-GMR | 8051 C8051F71x Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 16KB (16K x 8) FLASH 24-QFN (4x4) | C8051F717-GMR.pdf | |
| MAX4615EPD | 4 Circuit IC Switch 1:1 10 Ohm 14-PDIP | MAX4615EPD.pdf | |
| MC33204VDR2 | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-SOIC | MC33204VDR2.pdf | |
| SN74LVC32ADG4 | OR Gate IC 4 Channel 14-SOIC | SN74LVC32ADG4.pdf |