| Manufacturer Part Number: | S2A/54 |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 50V 1.5A DO214AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | S2A/54 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-S2A/54 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 50V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1.5A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.15V @ 1.5A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 2µs | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 50V | |
| Capacitance @ Vr, F | 16pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-214AA, SMB | |
| Supplier Device Package | DO-214AA (SMB) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 750 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | S2A/54 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
S2A/54 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of S2A/54 is new and unused, you can buy S2A/54 Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for S2A/54.
| UG2002-T | Diode Standard 100V 2A Through Hole DO-15 | UG2002-T.pdf | |
| JAN1N749C-1 | Zener Diode 4.3V 500mW ±2% Through Hole DO-35 | JAN1N749C-1.pdf | |
| GA10SICP12-263 | TRANS SJT 1200V 25A TO263-7 | GA10SICP12-263.pdf | |
| 8N3SV76FC-0085CDI8 | VCXO IC 160MHz 6-CLCC | 8N3SV76FC-0085CDI8.pdf | |
| AD9671KBCZ | 8 Channel AFE 14 Bit 150mW 144-CSPBGA (10x10) | AD9671KBCZ.pdf | |
| TMS320C6421ZDUL | IC DSP FIXED-POINT 376-BGA | TMS320C6421ZDUL.pdf | |
| AMIS41683CANN1RG | 1/1 Transceiver Half CAN 14-SOIC | AMIS41683CANN1RG.pdf | |
| OPA373AIDG4 | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | OPA373AIDG4.pdf | |
| 74VHC00MTR | NAND Gate IC 4 Channel 14-SO | 74VHC00MTR.pdf | |
| IS43LR16160G-6BLI | IC DDR 256M 166MHZ 60TFBGA | IS43LR16160G-6BLI.pdf | |
| ZXCT1041E5TA | Current Monitor Regulator High-Side SOT-23-5 | ZXCT1041E5TA.pdf | |
| IR2011STRPBF | HI/LO SIDE DRVR 8SOIC | IR2011STRPBF.pdf | |
| ADR293GRZ-REEL7 | Series Voltage Reference IC ±0.2% 5mA 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | ADR293GRZ-REEL7.pdf | |
| LM1086IT-5.0/NOPB | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 1.5A TO-220-3 | LM1086IT-5.0/NOPB.pdf | |
| PQ05RD1BJ00H | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 1A TO-220 | PQ05RD1BJ00H.pdf |