| Manufacturer Part Number: | SML4738HE3/5A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 8.2V 1W ±10% Surface Mount DO-214AC (SMA) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SML4738HE3/5A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SML4738HE3/5A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 8.2V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 4.5 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 6V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-214AC, SMA | |
| Supplier Device Package | DO-214AC (SMA) | |
| Standard Package | 7,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SML4738HE3/5A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SML4738HE3/5A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SML4738HE3/5A is new and unused, you can buy SML4738HE3/5A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SML4738HE3/5A.
| FSV10100V | DIODE SCHOTTKY 100V 10A TO277-3 | FSV10100V.pdf | |
| BZX84B33-E3-08 | Zener Diode 33V 300mW ±2% Surface Mount SOT-23-3 | BZX84B33-E3-08.pdf | |
| CZRER52C22-HF | Zener Diode 22V 150mW ±5% Surface Mount 0503 (1308 Metric) | CZRER52C22-HF.pdf | |
| 1PMT5925C/TR13 | Zener Diode 10V 3W ±2% Surface Mount DO-216AA | 1PMT5925C/TR13.pdf | |
| SI3850ADV-T1-E3 | MOSFET N/P-CH 20V 1.4A 6TSOP | SI3850ADV-T1-E3.pdf | |
| IRG4PC30UPBF | IGBT 600V 23A 100W Through Hole TO-247AC | IRG4PC30UPBF.pdf | |
| CY22050KZXI-133 | IC CLOCK GENERATOR | CY22050KZXI-133.pdf | |
| LTC2453IDDB#TRPBF | 16 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Sigma-Delta 8-DFN (3x2) | LTC2453IDDB#TRPBF.pdf | |
| MAX1361MEUB+ | 10 Bit Analog to Digital Converter 2, 4 Input 1 SAR 10-uMAX | MAX1361MEUB+.pdf | |
| MCP4161-104E/SN | Digital Potentiometer 100k Ohm 1 Circuit 257 Taps SPI Interface 8-SOIC | MCP4161-104E/SN.pdf | |
| X9315UMI-2.7T2 | Digital Potentiometer 50k Ohm 1 Circuit 32 Taps Up/Down (U/D, CS) Interface 8-MSOP | X9315UMI-2.7T2.pdf | |
| PIC16C558-04I/SS | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 3.5KB (2K x 14) OTP 20-SSOP | PIC16C558-04I/SS.pdf | |
| TLV2764IPWG4 | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-TSSOP | TLV2764IPWG4.pdf | |
| SN74ALVC14DGVR | Inverter IC 6 Channel Schmitt Trigger 14-TVSOP | SN74ALVC14DGVR.pdf | |
| S25FL128SDPBHVC03 | IC FLASH 128MBIT SPI CMOS 24BGA | S25FL128SDPBHVC03.pdf |