| Manufacturer Part Number: | SS3P5HM3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 50V 3A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS3P5HM3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS3P5HM3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 50V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 3A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 780mV @ 3A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100µA @ 50V | |
| Capacitance @ Vr, F | 80pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | * | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS3P5HM3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS3P5HM3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS3P5HM3/85A is new and unused, you can buy SS3P5HM3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS3P5HM3/85A.
| SBR2U30P1-7 | DIODE SBR 30V 2A POWERDI123 | SBR2U30P1-7.pdf | |
| CUS05F30,H3F(T | Diode Schottky 30V 500mA Surface Mount | CUS05F30,H3F(T.pdf | |
| Q6006L4 | TRIAC 600V 6A TO202 | Q6006L4.pdf | |
| KSD5041RBU | TRANS NPN 20V 5A TO-92 | KSD5041RBU.pdf | |
| PN3645_J05Z | TRANS PNP 60V 0.8A TO-92 | PN3645_J05Z.pdf | |
| STW19NM60N | MOSFET N-CH 600V 13A TO-247 | STW19NM60N.pdf | |
| 5CGXBC9A7U19C8N | IC FPGA 240 I/O 484UBGA | 5CGXBC9A7U19C8N.pdf | |
| DS14185WM | 3/5 Transceiver Full RS232 20-SOIC | DS14185WM.pdf | |
| SN74LVC1G00DCKRE4 | NAND Gate IC 1 Channel SC-70-5 | SN74LVC1G00DCKRE4.pdf | |
| MC100EL12DTR2 | NOR/OR Gate Configurable 4 Circuit 1 Input 8-TSSOP | MC100EL12DTR2.pdf | |
| SN74CBTLV3257RGYR | Multiplexer/Demultiplexer 4 x 2:1 16-VQFN (4x4) | SN74CBTLV3257RGYR.pdf | |
| BR25L040FVT-WE2 | IC EEPROM 4KBIT 5MHZ 8TSSOP-B | BR25L040FVT-WE2.pdf | |
| LTC1693-2IS8#TRPBF | IC MOSFET DVR N-CH DUAL 8-SOIC | LTC1693-2IS8#TRPBF.pdf | |
| MAX8214ACSE+T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 5 Channel 16-SOIC | MAX8214ACSE+T.pdf | |
| LTC3646HMSE-1#PBF | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.6V 1 Output 1A 16-TFSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad | LTC3646HMSE-1#PBF.pdf |