| Manufacturer Part Number: | SS3P6HM3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 60V 3A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS3P6HM3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS3P6HM3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Schottky Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 60V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 3A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 780mV @ 3A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100µA @ 60V | |
| Capacitance @ Vr, F | 80pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS3P6HM3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS3P6HM3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS3P6HM3/84A is new and unused, you can buy SS3P6HM3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS3P6HM3/84A.
| GSIB2060N-M3/45 | BRIDGE RECT 20A 600V GSIB-5S | GSIB2060N-M3/45.pdf | |
| UF5408-TP | DIODE GEN PURP 1KV 3A DO201AD | UF5408-TP.pdf | |
| JANTXV2N2219AL | TRANS NPN 50V 0.8A | JANTXV2N2219AL.pdf | |
| IRF9630STRLPBF | MOSFET P-CH 200V 6.5A D2PAK | IRF9630STRLPBF.pdf | |
| STP30NM60N | MOSFET N-CH 600V 25A TO-220 | STP30NM60N.pdf | |
| BSP89L6327HTSA1 | MOSFET N-CH 240V 350MA SOT-223 | BSP89L6327HTSA1.pdf | |
| MAX1395MTB+T | 10 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 1 SAR 10-TDFN-EP (3x3) | MAX1395MTB+T.pdf | |
| LTC6910-2ITS8#TRMPBF | Programmable Gain Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail TSOT-23-8 | LTC6910-2ITS8#TRMPBF.pdf | |
| AT24C01A-10SU-1.8 | IC EEPROM 1KBIT 400KHZ 8SOIC | AT24C01A-10SU-1.8.pdf | |
| LTC4227IUFD-4#TRPBF | Hot Swap Controller, OR Controller 1 Channel General Purpose 20-QFN (5x4) | LTC4227IUFD-4#TRPBF.pdf | |
| S-1000C44-M5T1G | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-5 | S-1000C44-M5T1G.pdf | |
| MAX820RCPE+ | Supervisor Push-Pull, Push-Pull 1 Channel 16-PDIP | MAX820RCPE+.pdf | |
| S-L2980A27MC-TF-G | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.7V 150mA SOT-23-5 | S-L2980A27MC-TF-G.pdf |