| Manufacturer Part Number: | STGP10NC60K |
|---|---|
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Product Category: | Transistors - IGBTs - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | IGBT 600V 20A 60W Through Hole TO-220AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | STGP10NC60K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-STGP10NC60K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Tail-Less 600 V IGBT V Series | |
| Reference Design Library | STEVAL-IHM023V2: 1000W PMSM Motor Driver 90~285VAC | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - IGBTs - Single | |
| Manufacturer | STMicroelectronics | |
| Series | PowerMESH™ | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| IGBT Type | - | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 600V | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 20A | |
| Current - Collector Pulsed (Icm) | 30A | |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 2.5V @ 15V, 5A | |
| Power - Max | 60W | |
| Switching Energy | 55µJ (on), 85µJ (off) | |
| Input Type | Standard | |
| Gate Charge | 19nC | |
| Td (on/off) @ 25°C | 17ns/72ns | |
| Test Condition | 390V, 5A, 10 Ohm, 15V | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Supplier Device Package | TO-220AB | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | STGP10NC60K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
STGP10NC60K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of STMicroelectronics all series components. The condition of STGP10NC60K is new and unused, you can buy STGP10NC60K STMicroelectronics with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for STGP10NC60K.
| CURC304-G | DIODE GEN PURP 400V 3A DO214AB | CURC304-G.pdf | |
| 1EZ100D2/TR12 | Zener Diode 100V 1W ±2% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1EZ100D2/TR12.pdf | |
| VS-T70RIA40 | SCR Module 400V 110A Single Chassis Mount D-55 T-Module | VS-T70RIA40.pdf | |
| TK6A80E,S4X | MOSFET N-CH 800V TO220SIS | TK6A80E,S4X.pdf | |
| RJK5018DPK-00#T0 | MOSFET N-CH 500V 35A TO3P | RJK5018DPK-00#T0.pdf | |
| A3P600-FG256 | IC FPGA 177 I/O 256FBGA | A3P600-FG256.pdf | |
| PIC16LF1937-I/MV | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 14KB (8K x 14) FLASH | PIC16LF1937-I/MV.pdf | |
| TPS65720YFFT | Handheld/Mobile Devices PMIC 25-DSBGA (2x2) | TPS65720YFFT.pdf | |
| S-80855CLY-Z2-U | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel TO-92-3 | S-80855CLY-Z2-U.pdf | |
| S-8521D29MC-BXOT2G | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC SOT-23-5 | S-8521D29MC-BXOT2G.pdf | |
| ADP1972ARUZ-RL | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 16-TSSOP | ADP1972ARUZ-RL.pdf | |
| LM3310SQX/NOPB | Boost Switching Regulator IC Positive Adjustable 1.263V 1 Output 2A (Switch) 24-WFQFN Exposed Pad | LM3310SQX/NOPB.pdf | |
| TPS7A4001TDA2 | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 1.175 V ~ 90 V 50mA Die | TPS7A4001TDA2.pdf | |
| TPS65235RUKT | - Converter, Satellite Set-Top Box Designs Voltage Regulator IC 1 Output 20-WQFN (3x3) | TPS65235RUKT.pdf |