| Manufacturer Part Number: | STTH15S12W |
|---|---|
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 10147 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 1.2KV 15A TO220AC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | STTH15S12W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-STTH15S12W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Standard Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | STMicroelectronics | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1200V (1.2kV) | |
| Current - Average Rectified (Io) | 15A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 3.1V @ 15A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 40ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 1200V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-2 | |
| Supplier Device Package | TO-220AC | |
| Operating Temperature - Junction | 175°C (Max) | |
| Standard Package | 30 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | STTH15S12W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
STTH15S12W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of STMicroelectronics all series components. The condition of STTH15S12W is new and unused, you can buy STTH15S12W STMicroelectronics with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for STTH15S12W.
| SS3P5L-M3/86A | DIODE SCHOTTKY 50V 3A TO277A | SS3P5L-M3/86A.pdf | |
| BYX10GPHE3/54 | Diode Standard 1600V (1.6kV) 360mA Through Hole DO-204AL (DO-41) | BYX10GPHE3/54.pdf | |
| IDTCV122CPVG | IC FLEXPC CLK PROGR P4 56-SSOP | IDTCV122CPVG.pdf | |
| ADS54J40IRMP | 14 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 2 Pipelined 72-VQFN (10x10) | ADS54J40IRMP.pdf | |
| A3PE1500-2FGG676 | IC FPGA 444 I/O 676FBGA | A3PE1500-2FGG676.pdf | |
| SN65LV1224BRHBT | 660Mbps Deserializer 1 Input 10 Output 32-VQFN (5x5) | SN65LV1224BRHBT.pdf | |
| SN65LV1212DBG4 | 400Mbps Deserializer 1 Input 10 Output 28-SSOP | SN65LV1212DBG4.pdf | |
| TDA8947J/N3,112 | Amplifier IC 4-Channel (Quad) Class AB 17-PDBS | TDA8947J/N3,112.pdf | |
| OPA353NA/3KG4 | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail SOT-23-5 | OPA353NA/3KG4.pdf | |
| SN74CB3Q3125PWRE4 | Bus Switch 1 x 1:1 14-TSSOP | SN74CB3Q3125PWRE4.pdf | |
| SN74LS42NSR | Decoder/Demultiplexer 1 x 4:10 16-SO | SN74LS42NSR.pdf | |
| R1LV0108ESN-7SR#S0 | IC SRAM 1MBIT 70NS 32SOP | R1LV0108ESN-7SR#S0.pdf | |
| AS4C128M16D2-25BCN | IC SDRAM DDR2 128M X 16 84-FBGA | AS4C128M16D2-25BCN.pdf | |
| TOP234G-TL | Converter Offline Flyback Topology 66kHz ~ 132kHz SMD-8B | TOP234G-TL.pdf | |
| IPS511STRL | IC PWR SWITCH N-CHAN 1:1 D2PAK-5 | IPS511STRL.pdf |