| Manufacturer Part Number: | VB30100SG-E3/8W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 100V 30A Surface Mount TO-263AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VB30100SG-E3/8W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VB30100SG-E3/8W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Functions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | TMBS® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 30A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1V @ 30A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 350µA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | |
| Supplier Device Package | TO-263AB | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 800 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VB30100SG-E3/8W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VB30100SG-E3/8W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VB30100SG-E3/8W is new and unused, you can buy VB30100SG-E3/8W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VB30100SG-E3/8W.
| MSRTA400140(A) | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 1400V (1.4kV) 400A (DC) Chassis Mount Three Tower | MSRTA400140(A).pdf | |
| PDZ3.9B,115 | Zener Diode 3.9V 400mW ±2% Surface Mount SOD-323 | PDZ3.9B,115.pdf | |
| BZX384-C13,115 | Zener Diode 13V 300mW ±5% Surface Mount SOD-323 | BZX384-C13,115.pdf | |
| BC56-16PA,115 | TRANSISTOR NPN 80V 1A SOT1061 | BC56-16PA,115.pdf | |
| KSA1370FTA | TRANS PNP 200V 0.1A TO-92L | KSA1370FTA.pdf | |
| IRFB3207PBF | MOSFET N-CH 75V 180A TO-220AB | IRFB3207PBF.pdf | |
| 849N202CKI-021LFT | IC TRANSLATOR UNIV FREQ 40VFQFN | 849N202CKI-021LFT.pdf | |
| 8N4SV76BC-0009CDI8 | VCXO IC 148.5MHz 6-CLCC | 8N4SV76BC-0009CDI8.pdf | |
| MAX32621ICQ+ | ARM® Cortex®-M4F - Microcontroller IC 32-Bit 96MHz 2MB (2M x 8) FLASH 100-TQFP (14x14) | MAX32621ICQ+.pdf | |
| SI3069-A-FTR | Telecom IC Direct Access Arrangement (DAA) | SI3069-A-FTR.pdf | |
| IDT71V416S20PHG8 | IC SRAM 4MBIT 20NS 44TSOP | IDT71V416S20PHG8.pdf | |
| XC6123A521MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6123A521MR-G.pdf | |
| X4005S8Z-2.7 | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 8-SOIC | X4005S8Z-2.7.pdf | |
| LT3958IUHE#TRPBF | Boost, Cuk, Flyback, SEPIC Switching Regulator IC Positive or Negative Adjustable 1.6V 1 Output 3.3A (Switch) 36-WFQFN Exposed Pad | LT3958IUHE#TRPBF.pdf | |
| S-1312D27-M5T1U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.7V 150mA SOT-23-5 | S-1312D27-M5T1U3.pdf |