| Manufacturer Part Number: | VS-150KR20A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9018 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 200V 150A DO205AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VS-150KR20A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VS-150KR20A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Mfg Application Notes | DO205-Ax, B-8 Mounting Instr | |
| PCN Design/Specification | PCN-DD-014-2014 Rev 00 11/Jul/2014 Data Sheet Corr. 03/Feb/2016 | |
| Online Catalog | Standard Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 150A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.33V @ 471A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 35mA @ 200V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-205AA, DO-8, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-205AA (DO-8) | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 200°C | |
| Standard Package | 25 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VS-150KR20A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VS-150KR20A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VS-150KR20A is new and unused, you can buy VS-150KR20A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VS-150KR20A.
| SCPA05F | Diode Array 50V 7.5A Through Hole Module | SCPA05F.pdf | |
| AU1PG-M3/85A | DIODE AVALANCHE 400V 1A DO220AA | AU1PG-M3/85A.pdf | |
| JAN1N3671R | Diode Standard, Reverse Polarity 800V 12A Chassis, Stud Mount DO-203AA (DO-4) | JAN1N3671R.pdf | |
| DDTA123EE-7-F | TRANS PREBIAS PNP 150MW SOT523 | DDTA123EE-7-F.pdf | |
| APTGT400TL65G | IGBT 650V SP6C | APTGT400TL65G.pdf | |
| AD7706BRU-REEL7 | 16 Bit Analog to Digital Converter 3 Input 1 Sigma-Delta 16-TSSOP | AD7706BRU-REEL7.pdf | |
| TRS202CPWRG4 | 2/2 Transceiver Full RS232 16-TSSOP | TRS202CPWRG4.pdf | |
| DS90CR288AMTDX/NOPB | Interface 56-TSSOP | DS90CR288AMTDX/NOPB.pdf | |
| MAX9722BEUE+T | Amplifier IC Headphones, 2-Channel (Stereo) Class AB 16-TSSOP | MAX9722BEUE+T.pdf | |
| N74F02D,602 | NOR Gate IC 4 Channel 14-SO | N74F02D,602.pdf | |
| S25FL129P0XBHV213 | IC FLASH 128MBIT SPI CMOS 24BGA | S25FL129P0XBHV213.pdf | |
| BD46335G-TR | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel 5-SSOP | BD46335G-TR.pdf | |
| ADR293GRUZ-REEL7 | Series Voltage Reference IC ±0.2% 5mA 8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) | ADR293GRUZ-REEL7.pdf | |
| LT3758AEMSE#PBF | Boost, Flyback, SEPIC Regulator Positive or Negative, Isolation Capable Output Step-Up, Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 10-MSOP-EP | LT3758AEMSE#PBF.pdf |