| Manufacturer Part Number: | VS-300UR20A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 200V 300A Chassis, Stud Mount DO-205AB, DO-9 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VS-300UR20A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VS-300UR20A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Mfg Application Notes | DO205-Ax, B-8 Mounting Instr | |
| PCN Design/Specification | PCN-DD-014-2014 Rev 00 11/Jul/2014 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 300A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.4V @ 942A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 40mA @ 200V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-205AB, DO-9, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-205AB, DO-9 | |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 200°C | |
| Standard Package | 12 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VS-300UR20A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VS-300UR20A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VS-300UR20A is new and unused, you can buy VS-300UR20A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VS-300UR20A.
| 2SC4095-T1-A | RF Transistor NPN 10V 35mA 10GHz 200mW Surface Mount SOT-143 | 2SC4095-T1-A.pdf | |
| STB100NF04T4 | MOSFET N-CH 40V 120A D2PAK | STB100NF04T4.pdf | |
| DS1338Z-33+T&R | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar 56B I²C, 2-Wire Serial 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | DS1338Z-33+T&R.pdf | |
| DAC3162IRGZR | 12 Bit Digital to Analog Converter 2 48-VQFN (7x7) | DAC3162IRGZR.pdf | |
| ADUC816BCPZ | 8052 MicroConverter® ADuC8xx Microcontroller IC 8-Bit 12.58MHz 8KB (8K x 8) FLASH 56-LFCSP-VQ (8x8) | ADUC816BCPZ.pdf | |
| HD6417041AF28V | SH-2 SuperH® SH7040 Microcontroller IC 32-Bit 28.7MHz ROMless 144-QFP (20x20) | HD6417041AF28V.pdf | |
| MAX333CWP+T | 4 Circuit IC Switch 2:1 250 Ohm 20-SOIC | MAX333CWP+T.pdf | |
| XR16M581IL32-F | IC UART FIFO 16B 32QFN | XR16M581IL32-F.pdf | |
| SN74ALVC08IDREP | AND Gate IC 4 Channel 14-SOIC | SN74ALVC08IDREP.pdf | |
| SN74F258N | Multiplexer 4 x 2:1 16-PDIP | SN74F258N.pdf | |
| L6590D013TR | Converter Offline Flyback Topology 65kHz 16-SO | L6590D013TR.pdf | |
| MAX17006ETP+T | IC MULTI-CHEM BATT CHRGR 20-TQFN | MAX17006ETP+T.pdf | |
| XC6124E742ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6124E742ER-G.pdf | |
| LP2987IM-2.5/NOPB | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 200mA 8-SOIC | LP2987IM-2.5/NOPB.pdf |