| Manufacturer Part Number: | VS-6ESH01-M3/86A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE 100V 6A TO277A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VS-6ESH01-M3/86A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VS-6ESH01-M3/86A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Fred Pt Die Technology in the New eSMP Packages | |
| Online Catalog | Standard Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | FRED Pt® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 6A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 940mV @ 6A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 22ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2µA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VS-6ESH01-M3/86A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VS-6ESH01-M3/86A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VS-6ESH01-M3/86A is new and unused, you can buy VS-6ESH01-M3/86A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VS-6ESH01-M3/86A.
| MMSD4448 | DIODE GEN PURP 100V 200MA SOD123 | MMSD4448.pdf | |
| MRFE6S9130HR5 | RF Mosfet LDMOS 28V 950mA 880MHz 19.2dB 27W NI-780 | MRFE6S9130HR5.pdf | |
| IPB60R099C7ATMA1 | MOSFET N-CH 600V TO263-3 | IPB60R099C7ATMA1.pdf | |
| 8N3SV76EC-0069CDI | VCXO IC 250MHz 6-CLCC | 8N3SV76EC-0069CDI.pdf | |
| PIC16F884-E/ML | PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 7KB (4K x 14) FLASH 44-QFN (8x8) | PIC16F884-E/ML.pdf | |
| S912ZVHY32F1CLL | HCS12Z S12 MagniV Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 32KB (32K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | S912ZVHY32F1CLL.pdf | |
| DS2465P+ | 1-Wire® Controller I²C Interface 6-TSOC | DS2465P+.pdf | |
| SN65HVD55DG4 | 1/1 Transceiver Full RS422, RS485 14-SOIC | SN65HVD55DG4.pdf | |
| SN74CB3Q3244DGVR | Bus Switch 4 x 1:1 20-TVSOP | SN74CB3Q3244DGVR.pdf | |
| MT29E768G08EEHBBJ4-3ES:B | TLC 768G 96GX8 VBGA DDP | MT29E768G08EEHBBJ4-3ES:B.pdf | |
| MAX7232BFIQH+D | IC DRVR DECODE 8DIG 44-PLCC | MAX7232BFIQH+D.pdf | |
| ZXRE4041DRSTZ | Shunt Voltage Reference IC ±1% 12mA E-Line-3 | ZXRE4041DRSTZ.pdf | |
| MIC5301-3.3YMT-TR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 150mA 6-TMLF® (1.6x1.6) | MIC5301-3.3YMT-TR.pdf | |
| MAX8805ZEWEAA+T | - Converter, WCDMA PA Power Voltage Regulator IC 1 Output 16-WLP (2x2) | MAX8805ZEWEAA+T.pdf |