| Manufacturer Part Number: | VS-GBPC3506W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Bridge Rectifiers |
| Available Quantity: | 9018 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RECT BRIDGE GPP 35A 600V GBPCW |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VS-GBPC3506W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VS-GBPC3506W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Through Hole Bridge Rectifiers | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Bridge Rectifiers | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Single Phase | |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 600V | |
| Current - DC Forward (If) (Max) | 35A | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | 4-Square, GBPC-W | |
| Supplier Device Package | GBPC-W | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VS-GBPC3506W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VS-GBPC3506W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VS-GBPC3506W is new and unused, you can buy VS-GBPC3506W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VS-GBPC3506W.
| PMMT591A,215 | TRANS PNP 40V 1A SOT23 | PMMT591A,215.pdf | |
| 2N4403RLRP | TRANS PNP 40V 0.6A TO-92 | 2N4403RLRP.pdf | |
| MX7541AKN+ | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 18-PDIP | MX7541AKN+.pdf | |
| MAX534BEEE+T | 8 Bit Digital to Analog Converter 4 16-QSOP | MAX534BEEE+T.pdf | |
| XCVU095-2FFVD1517E | IC FPGA 338 I/O 1517FCBGA | XCVU095-2FFVD1517E.pdf | |
| SIM3C166-B-GMR | ARM® Cortex®-M3 SiM3C1xx Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 256KB (256K x 8) FLASH 64-QFN (9x9) | SIM3C166-B-GMR.pdf | |
| XRT3591BIDTR-F | 3/3 Transceiver Full V.35 24-SOIC | XRT3591BIDTR-F.pdf | |
| TLV2762IP | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-PDIP | TLV2762IP.pdf | |
| MAX457CSA+T | IC VIDEO AMP DUAL CMOS 8-SOIC | MAX457CSA+T.pdf | |
| HMC721LC3C | XOR/XNOR Gate Configurable 1 Circuit 4 Input 16-SMT (3x3) | HMC721LC3C.pdf | |
| MC33362DW | Converter Offline Flyback, Forward Topology 67.5kHz ~ 285kHz 16-SOIC | MC33362DW.pdf | |
| ISL6146AFRZ-T | OR Controller N+1 ORing Controller N-Channel N:1 8-DFN (3x3) | ISL6146AFRZ-T.pdf | |
| TCM810LVNB713 | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-3 | TCM810LVNB713.pdf | |
| S-80827CNMC-B8MT2U | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-23-5 | S-80827CNMC-B8MT2U.pdf | |
| XC6122A322ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6122A322ER-G.pdf |