| Manufacturer Part Number: | ZTX796A |
|---|---|
| Manufacturer: | Diodes Incorporated |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS PNP 200V 0.5A E-LINE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ZTX796A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ZTX796A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Cert of Compliance | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | Diodes Incorporated | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Transistor Type | PNP | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 500mA | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 200V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 300mV @ 20mA, 200mA | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 100nA | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 300 @ 10mA, 5V | |
| Power - Max | 1W | |
| Frequency - Transition | 100MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | E-Line-3 | |
| Supplier Device Package | E-Line (TO-92 compatible) | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ZTX796A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ZTX796A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Diodes Incorporated all series components. The condition of ZTX796A is new and unused, you can buy ZTX796A Diodes Incorporated with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ZTX796A.
| RB161VA-20TR | DIODE SCHOTTKY 20V 1A TUMD2 | RB161VA-20TR.pdf | |
| DL5261B-TP | Zener Diode 47V 500mW ±5% Surface Mount Mini MELF | DL5261B-TP.pdf | |
| SML4746A-E3/5A | Zener Diode 18V 1W ±5% Surface Mount DO-214AC (SMA) | SML4746A-E3/5A.pdf | |
| 97ULP844AHLFT | IC CLOCK DRIVER 1.8V LP 28-BGA | 97ULP844AHLFT.pdf | |
| ICS853111AYLFT | Clock Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer IC 3GHz 32-LQFP | ICS853111AYLFT.pdf | |
| 8N4SV75FC-0164CDI8 | VCXO IC 156.25MHz 6-CLCC | 8N4SV75FC-0164CDI8.pdf | |
| Z8F0811HH020EC00TR | eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 8KB (8K x 8) FLASH | Z8F0811HH020EC00TR.pdf | |
| MB96F345DWBPMC-GSE1 | F²MC-16FX F²MC-16FX MB96340 Microcontroller IC 16-Bit 56MHz 160KB (160K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | MB96F345DWBPMC-GSE1.pdf | |
| P1010NXE5DFA | PowerPC e500v2 Microprocessor IC QorIQ P1 1 Core, 32-Bit 1.0GHz 425-TEPBGA I (19x19) | P1010NXE5DFA.pdf | |
| UJA1075ATW/5V0/WD, | Automotive Interface 32-HTSSOP | UJA1075ATW/5V0/WD,.pdf | |
| DP83910AV | Ethernet Network Interface 28-PLCC (11.51x11.51) | DP83910AV.pdf | |
| OPA177GS/2K5 | General Purpose Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | OPA177GS/2K5.pdf | |
| LT1494CN8#PBF | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-PDIP | LT1494CN8#PBF.pdf | |
| 74V1T32STR | OR Gate IC 1 Channel SOT-23-5 | 74V1T32STR.pdf | |
| 74AHC259PW-Q100J | Addressable Latch 1 Channel 1 x 3:8 IC Standard 16-TSSOP | 74AHC259PW-Q100J.pdf |